Ingyenes regisztráció a magyar alkotók számára a DigitalArtCatalogue-ban 2009. június 30-ig!

A számítógéppel támogatott technika, az Internet új eszköz az alkotásban és megköveteli az új formákat a szerzői jog védelmében is. Éppen ezért jött létre a DigitalArtCatalogue önkéntes nyilvános digitálisfestmény-katalógus, melybe az alkotók bármely irányzatban készült, digitális eszközöket használó képzőművészeti alkotásaikat (digitális festmény, digitális grafika, matte painting, mixed média stb.) regisztrálhatják és erről tanúsítványt kapnak, ezzel szerzői jogaikat igazolni tudják.

A katalógus akkor éri el célját, ha a számottevő műalkotások és alkotók mindegyike ellenőrizhető, kereshető benne, éppen ezért nagyon fontos, hogy minél több műalkotást tartalmazzon. Ennek érdekében a magyar művészek lehetőséget kaptak, hogy 2009. június 30-ig az alkotásaikat ingyenesen regisztrálhassák a DigitalArtCatalogue-ban, a regisztrált alkotásokról a tanúsítványt térítésmentesen megkapják.

Bővebb információ: www.digitalartcatalogue.com

Dac a Ráday utcában - Netregény 15.

15. fejezet: 2009.05.09.

Az idő halad, a szekér szalad. Csak kérdéses, hogy milyen irányba szalad éppen. Jelenleg a BPIX újabb áttervezése zajlik, a háztulajdonosok egy részének ellenállását figyelembe vettük, nem újítjuk fel az ingatlant (saját pénzünkön), hanem kizárólag olyan tatarozási munkákat végzünk, amelyek nem építési engedély kötelesek. Így, sajnos a szép - eredeti állapotot helyreállító - portál és a teret kissé növelő galéria építése is elmarad. Ez bonyolítja a feladatot, ahogy szokták mondani: kihívás, hiszen a 67 m2-en kell megoldani azt, amire egyébként 500 m2 is kevés lenne. Éppen ezért különösen fontossá vált a BPIX belső arculatának, berendezésének nagyon pontos és előrelátó megtervezése. Nincs felesleges hely, még a vásznak méretét is pontosan kell meghatározni. Ez legalább 2 héttel megint eltolja a várható megnyitást és természetesen rengeteg plusz munka és költség.

A hét jó híre ezek után mi más lehetne, mint a BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Verseny: elkezdtek beérkezni a versenyművek. Többen telefonon megkerestek minket, hogy tényleg bármilyen grafikai programmal elkészült alkotásokkal lehet pályázni? Igen, ez tényleg így van, mint ahogyan a felhívásban is szerepel. A kérdés mögöttes tartalma persze arra vonatkozik, hogy nagyon sokan dolgoznak olyan szoftverrel, aminek az eredete kétséges. Ez nem feltétlenül kell, hogy így legyen, hiszen nem lehet arra hivatkozni, hogy a legálisan beszerzett szoftver drága. Az igazán nagy szoftverfejlesztők (saját piaci érdekeiket is szem előtt tartva) általában 1 hónapos próbaverziókat letölthetővé tesznek, legfeljebb butább verzióban, és mára már az ingyenesen letölthető képalkotó szoftverekből is szép csokor van. (Bővebben a www.bpix.hu Információk menüpontjában.) Nagyon jó és kedvtelésből festegetőknek mindenképpen ajánlható a személyes használatra ingyenesen letölthető PhotoFiltre program, ami ráadásul magyar nyelvű.

Az alábbiakban a PhotoFiltre programmal egy lófej készül, itt cca. 3,5 perc alatt, azért a valóságban ez egy hosszabb folyamat, de illusztrálja, hogy bárki számára jól kezelhető a program. Használható egérrel is, de azért festéshez a digitális ecset és a digitalizáló tábla kényelmesebb. Ma már ezek az eszközök akár húszezer forintból beszerezhetők és nemcsak a grafikai programokban rajzoláshoz, festéshez használhatók, hanem más pl. Windows alkalmazásokban is működnek akár egérként, akár rajzceruzaként.


Dac a Ráday utcában - Netregény 14.

Tegnap volt a nagy nap! Meghirdettük a BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Versenyt. Mivel mi jó célnak tartjuk, és gyerekeknek szól (a reklám helyett azonban inkább a nyereményekre költenénk), kérünk minden olvasót, hogy akinek tudja, továbbítsa rövid kis felhívásunkat:

Van egy jó képed?

Akkor jelentkezz BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Versenyre, és alkotásod bekerülhet a nemzetközi Digital Art Catalogue-ba!

Várjuk a 18 év alatti fiatalok bármely grafikai programmal, irányzatban és stílusban készült digitális alkotásait, rajzait, grafikáit, festményeit!

Értékes díjak! Infó: www.bpix.hu

Aztán várjuk a jelentkezéseket … Furcsa dolog, hogy eddig ilyen nem volt, holott olyan kézenfekvő: a digitális technika, az internet a családok jelentős hányadába közvetlenül, vagy közvetetten beszivárgott. Van számítógép, a gyerekek szépérzéke, alkotási vágya születési adottság, egyre több speciális oktatási intézmény van, amely ezt figyelembe is veszi, és mégsem terjedt el a digitális festészet. Lehet, hogy egyszerű piacféltés, amikor normálisnak tűnő művészek is megkérdezik, hogy ez egyáltalán művészet? Mintha a művészet az alkalmazott eszközön, nem pedig a belső értékeken, a tehetségen múlna.

A versenytől sokat várunk (no nem anyagilag, mivel ez számunkra csak költséggel jár), szeretnénk, ha a fiatalok legalább fel mernék vállalni: ez művészet. Talán akkor az előző nemzedék, szülői jogon szintén magába néz, és a számítástechnika ilyen békés célú, léleképítő felhasználását maga is támogatandónak ítéli meg.

Aki nálunk, a mi hatásunkra kezd el festegetni, nem kap OKJ-s szakmát, megélhetési lehetőséget a kezébe, de hogy szebbé tesszük az életét, az biztos. Ahogy a színházba is ezért a lelki szépségét megyünk, a koncertet ezért az élményért hallgatjuk meg, talán egyszer eljutunk odáig, hogy egy kreativitást és aktív hozzáállást igénylő alkotó folyamatot, a képalkotást (és ez teljesen mindegy, hogy hagyományos olajfestékkel, vagy digitalizáló ecsettel történik) az élet szerves részének tekintjük.

Nosza, nem kell szégyellni, ha már a 18-at többszörösen meghaladtuk, próbáljuk meg, csak a magunk gyönyörűségére. Aki most a 18 év alattiak versenyébe nem fér bele, ne búslakodjon, hamarosan indul a felnőtt verseny is.

Egy link annak, aki a versenyen indulni akar:

Dac a Ráday utcában - Netregény 13.

13. fejezet: 2009.04.25.
A 13. fejezet egyben azt is jelenti, hogy 13 hete igyekszünk mindent elkövetni annak érdekében, hogy a BPIX a Ráday utcában megnyíljon. De már talán célegyenesben vagyunk: építési engedély beadva, ígéret a gyors ügyintézésre megkapva, kivitelező kiválasztva.
Azaz csak az engedély kiadására várunk és már kezdődik is az építkezés. Elvileg a határidők tarthatók, ha nem jön közbe semmi. Az igaz ugyan, hogy az engedély kiadására várunk, ez azonban nem jelenti azt, hogy semmittevéssel telne az idő. Az elmúlt héten lezajlott Szegeden egy SplitDeco kiállítás, ahol Gábor alkotásai sikert arattak a visszhangból ítélve. És mindezek mellett újabb hallgatói csoport kezdte meg a digitális festészet terén szárnybontogatását Orgó keze alatt.
Sőt, megszületett a BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Verseny felhívása is. Igaz, ez még nem publius, annyit azonban elárulhatunk, hogy 18 év alatti amatőr, műkedvelő fiatalok digitális festményeit várjuk, a fődíj pedig témába vágó, egy Wacom Bamboo A6 Wide méretű digitalizáló tábla és egy hozzá való 512 nyomásérzékelési szintű Wacom Bamboo digitális toll lesz. A felhívás hamarosan megjelenik a BPIX Digitális AlkotóCentrum weboldalán, a www.bpix.hu oldalon.
A felújítást követően többek közt ezt a kis Wacom csodát is ki lehet majd próbálni a BPIX Ráday utcai kiállítótermében. Tényleg csoda a maga nemében: a Wacom szakemberei jól felismerték a növekvő igényt a hétköznapi önmegvalósítás lehetőségére az átlagemberek között, kifejezett tekintettel a fiatal generációra, akiknek már a kisujjukban van a számítógép kezelése, ez az eszköz kifinomult kezelési és rajzolási lehetőséget nyújt azoknak a PC használóknak, akik ki szeretnék fejezni egyéniségüket, meg szeretnék mutatni művészi látásmódjukat a nagyvilágnak. Ez a tábla és hozzá a digitális toll (ecset) hatalmas segítség a kezdők számára ahhoz, hogy belépjenek a digitális művészet és alkotás világába.
Az alábbi kis alkotást is egy ilyen Wacom táblán készítették, a YouTube-ról letölthető. Persze az ilyen alkotások létrehozásához azért csak a tábla nem elegendő….

Dac a Ráday utcában - Netregény 12.

12. fejezet: 2009.04.18.

Bátorságunk az oroszlánéval vetekszik: kiküldtük első értesítésünket barátainknak és üzletfeleinknek arról, hogy hamarosan megnyílik a BPIX Digitális AlkotóCentrum Budapest IX. kerületében, a Ráday utcában.
Jeleztük a levélben azt is, hogy a nyitást követő első jelentős kiállításon Orgoványi Gábornak, az Artoris Műterem művészeti vezetőjének legújabb SplitDecóit mutatjuk be.
Sőt, azt is leírtuk, hogy a BPIX Digitális AlkotóCentrum tevékenységét az érdeklődők részletesebben a www.bpix.hu oldalról ismerhetik meg, azaz jeleztük, hogy elindult a BPIX saját honlapja is.
Három ilyen nagyhorderejű bejelentés a művészeti körökben legalább akkora érdeklődést váltott ki, mint a kormányváltás híre a nyugdíjasotthonban.
Akkor most a hírekkel kapcsolatban feltett kérdésekre a válaszok így csokorban (szerencsére nem mutattak a kérdések nagy szórást):
Mit jelent a hamarosan?
A hamarosan egyenlő belátható időn belül. Mindenki más időtartamot képes belátni, az építési engedély kiadása szempontjából, ha a megadott maximális 30 napos ügyintézési határidő 29. napjára tervezi az ügyintéző az engedély kiadását, az már a „hamarosan kiadjuk” kategóriát jelenti.
Az építési vállalkozó által vállalt 6 hetes kivitelezési idő szintén a „hamarosan befejezzük” jelentéssel bír. Konkrétan nem tudjuk, a hamarosan milyen dátumot takar, de terveink szerint legrosszabb esetben is június 15-re nyitni kell. De mi szeretnénk ennél hamarabb, azaz hamarosan nyitni.
Mivel rukkol ki Gábor a következő kiállításon?
Erre már konkrétabb választ lehet adni, mivel a kiállítás munkacíme már régóta megvan: Mogyeszt Muszorgszkij és a fraktálok, a SplitDecók is ehhez a témához, amolyan Orgósan fognak kapcsolódni. Ahogy egyszer egy interjúban mondta: „Az az örvény, amit Muszorgszkij kavart egyszerű zongoradarabjával, engem visszasodort a gyökerekhez, hallgattam őt, és újraértelmezett változatait, és eldöntöttem, hogy megfestem annak a bizonyos kiállításnak a képeit - ahogy én képzelem..."
A kiállításra kerülő tíz SplitDeco stílusban megfestett kép tartalmi ihletét Muszorgszkij: Egy kiállítás képei című zenéje adta, amely zenemű maga is képek ihletésére készült. Az Egy kiállítás képei megalkotásának ösztönzője tragikus esemény, a zeneszerző jó barátjának, Viktor Hartman festőművésznek elhunyta volt. Halála után, 1874 tavaszán kiállítást rendeztek Hartman rajzaiból és akvarelljeiből és Muszorgszkij, aki rendkívül szerette Hartmant, és akit a festő halála mélyen érintett, elhatározta, hogy zenében rajzolja meg elhunyt barátja jelentősebb képeit, önmagát is megrajzolva, amint a kiállításon sétál, és hol derűsen, hol bánatosan emlékszik vissza az elhunyt, nagy tehetségű művészre.
Gábor ezt a láncot fűzte tovább, alkotásaival a KÉP-ZENE lánchoz most újabb láncszem, KÉP került.
A kiállítás több lesz mint egy szokásos tárlat: nemcsak a SplitDecók kerülnek a térben bemutatásra, hanem a látogatók megtekinthetik az eredeti Hartman féle alkotásokat is, pontosabban az eredeti kiállításon kiállítani vélt képeket, mivel azok egy tűzvész következtében később megsemmisültek.
Az új képeket egyelőre nem mutatjuk be, de hogy valamit mutassunk is, egy eredeti Hartman kép, a kiállítás képeiből:

A BPIX honlappal kapcsolatban nem volt kérdés, úgy tűnik, azt megnézték és kielégítő volt……