Orgoványi Gábor:
Medúza


Sajtóhír: Egy halálos mérgű medúza felbukkanása miatt nem tudta befejezni legújabb filmjének forgatását Kate Hudson és Matthew McConaughey. A két hollywoodi sztár "Bolondok aranya" című kalandfilmjének zárójelenetét akarták rögzíteni Ausztrália keleti partjainál, amikor a produkció zoológiai felügyelője felhívta a figyelmet a veszélyre. A stáb úgy döntött, hogy másutt veszi majd föl a jövő év elején bemutatandó film hiányzó jelenetét, közölte pénteken a produkció sajtófőnöke.
A forgatás elhalasztásának oka egy mindössze gyűszűnyi nagyságú medúza, amelynek csípése azonban halálos is lehet, ha az ember nem jut idejében kórházba. Az irukandzsi medúza csak Ausztrália keleti partjainak trópusi vizeiben található. Csípése a vérnyomás hirtelen felszökését, rendkívül erős fájdalmakat, agyvérzést, szívbénulást okozhat, ha 15–20 percen belül az illető nem kap szakszerű ellátást.


Orgoványi Gábor:
Prométheusz

Beethoven Prometheus teremtményei c. balettje megelevenedik: két, lassanként megelevendő szobrot látunk, melyek a harmónia hatalmánál fogva az emberi élet érzései és szenvedélyei iránt fogékony teremtményekké válnak. A fáklyavivő Prometheus hős, a világosság, a művelődés, a felvilágosodás hőse, a merész és vad fantázia szülötte...




Orgoványi Gábor:
Nyomozás a Kleist-ügyben

A XVIII. század végi német romantika indulásának legnagyobb drámaköltője, Heinrich Von Kleist. Egyéniségében sok minden alig érthető, ezért sokan ezt a lángeszű írásművészt egyben elmebetegnek is tekintik. Egész életére jellemző túlzásai, mániákus rendszeretete belső lelki válságának ellentételezése. Ide-oda hányódik a német városok között, közben írja jobbnál jobb drámáit, amiket ugyan bemutatnak, de sem a kritikának, sem a közönségnek nem tetszenek. Élete szakadatlan nyugtalanság. Elkezdi nem hinni, amit tud. A tapasztalható igazságtalanságok felháborítják, ezért megírja a méltánytalanságok és az ellenük való reménytelen küzdelem regényét: a "Kohlhaas Mihály"-t, amely olyan remekmű, amely akkor is biztosítaná számára az irodalmi halhatatlanságot, ha semmi egyebet nem írt volna. Drámai hőseinek sorsa kétségbeejtően tragikus és rejtélyes, mint ahogyan saját sorsa is. A mindössze 34 évet élt, a halála után világsikerűvé vált drámaíró sorsát és halálának a mai napig nem tisztázott körülményeit dolgozza fel Günther Kunert – Kálmán János 1987-es filmje, a Nyomozás a Kleist-ügyben.






Orgoványi Gábor:
Idén Marienbadban

Majd egy emberöltővel ezelőtt, 1961-ben Alain Resnais és Alain Robbe-Grillet filmje, a Tavaly Marienbadban borzolta a kedélyeket. Egyszerre álom és valóság. Szövevényes történet valódi és elképzelt emlékekből és gondolatokból, ahol nem lehet a valóságos eseményekről a hagyományos értelemben vett tiszta képet alkotni. Alapmű: nem a hagyományos elbeszélő mozi, hanem a tudatos érzékelés bizonyossága kérdéseinek boncolgatása.
Az Idén Marienbadban az álom és valóság leképeződése, egy leheletkönnyű ihletés, ahol a hiányzó részek mondanak el a történetből a legtöbbet... A filmbeli szereplők ugyanúgy, mint a hétköznapi életben: állandóan figyelnek, néznek, és őket is mindig figyelik. A dolgokról alkotott tudásunk bizonytalan, részleges és állandóan változik, csak annyit látunk a térből, amennyi az aktuális pozíciónkból a szemünk elé tárul, és csak annyit tudunk, amennyi információhoz engednek hozzájutni...

Nincsenek megjegyzések: