Hamarosan megnyílik....

Örömmel tájékoztatjuk, hogy hamarosan megnyílik a BPIX Digitális AlkotóCentrum Budapest IX. kerületében, a Ráday utcában.A nyitást követő első jelentős kiállításon Orgoványi Gábornak, az Artoris Műterem művészeti vezetőjének legújabb SplitDecóit mutatjuk be.A kiállítások mellett versenyekkel, pályázatokkal, festészeti bemutatókkal és a digitális festészethez szükséges különféle szolgáltatásokkal várjuk az alkotókat és az érdeklődőket is.Orgoványi Gábor legújabb alkotásaival a www.artoris.hu oldalon találkozhat.A BPIX Digitális AlkotóCentrum tevékenységét részletesebben a www.bpix.hu oldalról ismerheti meg.Üdvözlettel:COMPRA Kft.

Dac a Ráday utcában - Netregény 11.

11. fejezet: 2009.04.12.
Itt a Húsvét! Kinek mit hozott a nyuszi? Nekünk egy újabb lehetőséget. Mégis jó, hogy a kéményseprők 13-án, pénteken látogattak meg minket. Igaz közel egy hónap alatt, de beérett a szerencsénk: az egyik használaton kívüli kémény a megfelelő átalakítás után átminősíthető szellőző kürtővé, azaz a kiállítóterem szellőzése megoldható lesz, az engedélyezés elől egy újabb akadály gördült el. A megfelelő átalakításra haladéktalanul árajánlatot kértünk a lehetséges kivitelezőktől. Ahogy Woody Allen mondja a Kész Anarchiában: az árak többsége inkább illene a Tadzs Mahal újjáépítéséhez. Talán, mert annak a biztos tudatában vannak, hogy ha nincs szellőző kürtő - nincs szellőzés, ha nincs szellőzés - nincs használatba vételi engedély, ha nincs használtba vételi engedély, akkor az eddig elpazarolt munkánk és pénzünk feneketlen kútba ejtett kő. Recesszió ide, vagy oda, úgy tűnik az építőiparosok nem rohannak hatalmas árengedményeket adva minden egyes munka után

Igaz, Magyarországon az ingatlanok ára sem ment le, állítólag Amerikában mintegy 30%-kal lettek olcsóbbak az ingatlanok az elmúlt egy évben. Nálunk sem az építőipari kivitelezőkkel, sem az ingatlanjukat értékesíteni kívánó tulajdonosokkal nem lehet alkudni. Mi kivárunk, vagy bennünk nagyobb az inercia? (Mintha Friderikusz mondta volna az egyik könyvében: nálunk nagyobb a gravitáció… Hát ez is lehet.)

Szóval nagyon jó Húsvétunk van, szeretnénk, ha másoknak is az lenne. Egy kis ingyenes ajándék (minden on-line marketing tanfolyam ezt sulykolja belénk: attól lesz látogatott a honlap, ha valami ingyeneset ajánlunk, tessék, mi képesek vagyunk tanulni): egy számítógépes játék, pontosabban a demója. Angol nyelvű ugyan, de pont az, ami kell ahhoz, hogy valaki a digitális alkotás vonzásába - vagy fellegzősen a bűvkörébe - kerüljön. Egy játék, ahol először csak az ember keze kezd hozzászokni a digitalizáló táblához és a digitális ecset tartásához, aztán szép lassan eljut odáig, hogy akár éjszakákon át próbálja a vizilovat hármasszaltóra bírni, a tehenet megfejni, az olasz poliphoz kocsival vendégségbe menni, fáraók titkát a homokból kiásni, majd a legszebb képeket több ezer színnel életre kelteni, és végül valami önállót alkotni, ami először döcögős, aztán egyre inkább kezd hasonlítani ahhoz, ami az ember képzeletében megszületett. Azaz megszületik az első saját digitálisfestmény-kezdemény.

A demó az egész folyamat szellemiségét bemutatja, de persze csak egérrel. A letölthető demó mérete viszonylag nagy, kb. 190 MB. Ha nem indul a program, ennek oka az szokott lenni, hogy a videókártya nem megfelelő. A legtöbbször egy új 128MB-os 3D videókártya vásárlása a futási problémát megoldja. Vigyázat, ha az ember rákap, hamarosan eljut odáig, hogy meg akarja szerezni a teljes játékhoz szükséges digitalizáló táblát és ecsetet is. (Jó ajándék gyereknek, felnőttnek, és nem is drága. A teljes szoftver és a szükséges eszközök megvásárolhatók a BPIX Művészeti Webshopban.)

Íme a játék, amiről szó van: a Wacom COLORELLI 3D. Jó szórakozást és nyelvgyakorlást!



A Wacom COLORELLI 3D DEMÓ letöltéséhez KATTINTSON IDE!



.... ÉS VÁRJUK A VÉLEMÉNYEKET, TANÁCSOKAT! (E-mail címünk: info@splitdeco.hu)

Dac a Ráday utcában - Netregény 10.

10. fejezet: 2009.04.04.
Bár a BPIX építészeti kivitelezésével kapcsolatban még mindig nem sok látszik (a tervek egyeztetése, a kivitelezők leszerződése zajlik), az élet forr a virtuális BPIX-ben.
Elkészült a honlapja (www.bpix.hu), valamint mi, az Artoris Műterem tagjai meghirdettük benne kampányunkat a digitális festészet elismertetéséért.
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi a digitális festészet, ezér eleve elítélik. Pedig a digitális festmény a hagyományos festészet egy forradalmian új technika igénybevételével megvalósuló módja, nem irányzat, nem stílus, hanem bármely irányzatban vagy stílusban, de a hagyományos ecset és olajfesték helyett digitális segédeszközökkel, azaz új technikával létrehozott műalkotás. A hagyományos festészethez hasonlóan a festőművész itt is kézi munkával, de ecset helyett digitális ecsettel, vászon helyett digitalizáló táblára, az olaj vagy akrylfesték helyett a tintasugaras nyomtatóban lévő speciális tintával veti vászonra az alkotását. Hogyan készül a digitális festmény: Ugyanúgy mint a hagyományos technikát alkalmazó festészetben az alkotó festhet modell alapján, festmény után, vagy akár csak a képzelete után. Azaz a festőművész digitális ecsettel alkotja meg a művet egy digitalizáló táblán, és amit manuálisan megalkot, az speciális grafikai szoftver segítségével egyből a számítógép memóriájába kerül. Amit alkot, azaz a festmény vagy közvetlenül a digitalizáló táblán (digitalizáló monitor), vagy a számítógép monitorján jelenik meg. Hogy az alkotás kézzel fogható legyen, a festményt ki kell nyomtatni egy RIP szoftver és egy nyomtató segítségével vászonra. Ezt egy speciális nyomtatóval lehet megtenni, amely a festményt tintafröcsköléses eljárással a festővászonra nyomtatja ki a számítógép memóriájából. Ezt a vászonra nyomtatási technológiát hívják giclée technológiának. (tintafröcsköléses eljárás, mint ahogy a francia szó is erre utal). Az elkészült giclée a hagyományos festményekhez hasonló módon kerülhet keretezésre. Lehet vakkeretre feszíteni, majd díszítő keretbe illeszteni, de a vásznat fel is lehet falemezre, vagy habkartonra kasírozni, így keret nélkül is felfüggeszthető a festmény. A számítógépes technika miatt akár több egymással megegyező példány, másolat is előállítható a festményekből, de ezzel sok művész nem él, hanem csak egy példányban nyomtatja ki az alkotását. A művész dönthet úgy is, hogy alkotását meghatározott számú másolatban, azaz meghatározott példányszám nyomtatja ki. (Ez az úgynevezett zárt sorozat.) De van művész, aki előre meg nem határozott, azaz korlátlan számban fog az alkotásából másolatot készíteni. (Ez az úgy nevezett nyílt sorozat.)
A digitális festészeti technika alkalmazásának rengeteg előnye van a hagyományos festészettel szemben:
Az alkotó folyamatosan fejlesztheti tehetségét: A digitális alkotás lehetővé teszi, hogy az alkotások bármeddig továbbfejleszthetőek legyenek, egymás vázlatául szolgáljanak. Könnyen lehetővé teszi a művész számára, hogy új irányzatokban, stílusokban is kipróbálja magát.
Minden eddiginél nagyobb, nemzetközi bemutatkozási lehetőséget ad: A digitális festmények kiállításhoz csak számítógép kell, és az internet segítségével minden eddiginél nagyobb kiállítótérben mutathatók be az alkotások.
Lehetővé teszi a nemzetközi kiállításokon, versenyeken való részvételt: Lehetővé válik a nemzetközi rendezvényeken való megjelenés, az alkotók művei olyan helyre is eljuthatnak, ahová egyébként a hagyományos festményeket eljuttatni csak nagyon költséges lenne egy kiállításra. A festmény elektronikusan juttatható el a kiállítás helyszínére, ahol a giclée technikának köszönhetően kinyomtatható a művész eredeti elképzelésének megfelelően.
Nem időigényes: A digitális festészeti technika alkalmazása gyorsabb, mint a hagyományos festési technikák. Míg akár egy kisebb festmény megfestése olajfestési technikával akár több hetet vagy akár hosszabb időt is igényel a technológia és az alkalmazott alapanyagok miatt, addig egy digitális festmény elkészítéséhez csak néhány napra van szükség, természetesen a művész felkészültségének és tehetségének függvényében. Így az alkotó az idejét a szellemi alkotás megteremtésére, nem pedig a fizikai kivitelezésre fordítja.
Kis anyagköltségű: A digitális festmények előállításához nincs szükség drága alapanyagokra, festékekre, amíg kinyomtatásra nem kerül az alkotás, a festmények tárolásának helyigénye is csak annyi, ahol a számítógép elfér, olyan alkotók is megengedhetik maguknak, akiknek nem áll rendelkezésére a megfelelő infrastruktúra, hely, műterem.
Segít a modern technikák, az informatika befogadásában: A számítógép előtt ülő alkotó az informatika „jó oldalát”, a kreativitás lehetőségét, a művészi alkotás létrehozását, önmaga megvalósítását élvezheti, de mindamellett a digitális írástudása is fejlődik.
Több másolat is készülhet ugyanarról az alkotásról: A számítógépes technika miatt akár több, tökéletesen ugyanolyan példány is készülhet ugyanabból a festményből.
Tehát mi úgy gondoljuk, hogy a fentiek miatt a digitális fetészet népszerűsítése fontos dolog, ezért megszületett a felhívás. A felhívás megjelent a BPIX honlapon és a közeljövőben több helyen is találkozhatnak még vele. Leghamarabb itt:
Kampány a digitális festészet elismertetéséért
Mi, az Artoris Műterem tagjai hiszünk abban, hogy a tehetséges magyar alkotók digitális festményei ugyanolyan világkarriert futhatnak be mint Andy Warhol vagy Robert Rauschenberg modern alkotásai. A műalkotás értékét nem az alkalmazott technika vagy a művész lakhelye, hanem az alkotásban rejlő művészi érték kell, hogy meghatározza.
Célunk a digitális festészet megismertetése és elismertetése Magyarországon is, annak tudatosítása, hogy a digitális technika nem cél, hanem eszköz a műalkotás létrehozása során. Ennek elérése érdekében bemutatni és népszerűsíteni kívánjuk a digitális eszközökkel történő festést, törekszünk arra, hogy a mai nemzedék képzőművészei a digitális technikát művészi önkifejezésük során bátran alkalmazzák.
A fentieket nem az elvek szintjén, hanem gyakorlati lépésekkel valósítjuk meg:
* Létrehozzuk a Digital Art Catalogue önkéntes nyilvános digitálisfestmény-katalógust, ahová a művészek a digitális alapokon készült festményeiket regisztrálhatják, ezzel szerzői jogaikat tanúsíthatják harmadik fél előtt.
* Versenyeket hirdetünk a digitális alapokon alkotó festőművészek számára, ezzel mércét állítva az alkotóknak, és irányt mutatva a téma iránt érdeklődő befektetők számára.
* Létrehozzuk a BPIX kiállítótermet, ahol a digitális alapokon alkotó festőművészek méltó körülmények között bemutatkozhatnak, alkotásaikkal megjelenhetnek az érdeklődő nyilvánosság előtt.
* Szakmai fórumot alakítunk ki, ahol a digitális alapokon alkotó festőművészek eszmét cserélhetnek, tájékozódhatnak a kapcsolódó technikai fejlesztésekről, szakszerű támogatást kapnak műalkotásaik materializálásához és értékesítéséhez.
* Létrehozzuk a digitális festészetet támogatók virtuális klubját, a BPIX Klubot azon művészekből és művészetet pártolókból, akik az alábbiakban megfogalmazott elveinkkel egyetértenek:
- A magyar digitális festőművészetnek van jövője, ennek érdekében a digitális festészetet minnél szélesebb körben meg kell ismertetni és népszerűsíteni.
- A digitális alapokon festő alkotók által létrehozott alkotások ugyanolyan komoly művészeti értéket képviselnek, mint a hagyományos módon festett alkotások.
- A digitális festmények a hagyományos módon előállított festményekhez hasonlóan szerzői jogvédelem alá esnek, ezért a jogok megszerzése nélküli másolásuk plágium.
- A digitális alapokon festő művészeknek joguk van megélni alkotásaik értékesítéséből, így alkotásaikat senki sem sokszorosíthatja, nyomtathatja ki térítés nélkül.


Jelentkezés a BPIX Klubba itt!
Kérjük, amennyiben egyetért célkitűzéseinkkel és a továbbiakban tájékoztatást kíván kapni programjainkról, lépjen be a BPIX Klubba (tagsági díj nincs):
e-mail: info@bpix.hu

.

Dac a Ráday utcában - Netregény 9.

9. fejezet: 2009.03.28.

A környék: A BPIX szűken vett szomszédai: balról Student Diákszövetkezet, jobbról: egy Ügyvédi Iroda és a Peter Wilhelm Art Center egy része, a francia udvar végében: a Magyar Rézkarcoló és Litográfus Művészek Egyesülete, egy klímás cég és a Filmes Ház, szemben: a Peter Wilhelm Art Center nagyobbik fele és a sarkon: a Caramia étterem és egy picit túl a sarkon: a Sterling Galéria. És ez mind a Ráday utca 31-ben van!
A Ráday utca túloldalán, (ez már nem a 31 szám) a Stúdió K Színház és a Nagy Nők Szolárium Stúdió.
Jó környék, és még nem is beszéltünk a Ráday utca többi kiállító terméről: GALÉRIA IX (Ráday utca 47.), ART 9 (Ráday utca 47.), FOTOCELLA (Ráday utca 17.), ERLIN GALÉRIA (Ráday utca 49.), RÁDAY GALÉRIA (Ráday utca 8.) stb. Lehetne még sorolni. De a szövegnél a látványosabb képek alább. Figyelemmel a szerzői jogokra már most jelezzük: minden fotó forrása az Internet, ezek közül egyik sem saját alkotás! Akinek ellenvetése van a képek másodközlése miatt, kérjük, jelezze!
Aki az ingyenreklámért akar köszönetet mondani, szintúgy jelezze!
Tehát virtuális Ráday-nézés itt: