Felhívás

3D Fantáziaterek 2009 - Matte Painting verseny

Magyarországon először kerül meghirdetésre olyan verseny, ahol a kézzel festett, fotorealisztikus digitális festmények, képzelt terek és figurák alkotói, grafikusok, dizájnerek, építészek, belsőépítészek indulhatnak nem mozgóképi alkotásaikkal.

A versenyre 2009.11.19.-től lehet jelentkezni 2009.12.31-ig.

A verseny célja:

A BPIX Digitális AlkotóCentrum meghirdeti a 3D Fantáziaterek 2009 Matte Painting Versenyt, melynek célja: művészi értékű, számítógépen alkotott fotorealisztikus digitális festmények, képzelt terek és figurák bemutatása a Ráday kultuccában, ezzel a digitális festészet népszerűsítése és elismertségének növelése.

A versenyen indulók köre:

A verseny nyilvános, a képzelt terek és figurák alkotói, grafikusok, dizájnerek, építészek, belsőépítészek, amatőr és hivatásos alkotók indulhatnak alkotásaikkal.

A benyújtható versenyművek:

Az alkotások témája a képzelt terek és figurák témakörön belül kötetlen. Az alkotások készülhetnek bármely grafikai programmal, irányzatban és stílusban, de nem lehetnek mozgóképi (flash, animáció) alkotások.

Követelmény, hogy a beküldött digitális kép a beküldő saját alkotása legyen. A versenyen indulni csak olyan Matte Painting alkotásokkal lehet, melyek díjazva még nem voltak.

A képek mérete nem haladhatja meg alkotásonként a 2MB-ot, illetve az 1200*1600 pixel méretet. Benyújtani kizárólag JPG formátumú alkotásokat lehet.

A verseny díjazása:

A verseny győztese, az első helyezett "3D Fantáziaterek 2009" trófeát nyeri el az alábbi jutalmakkal:

A nyertes pályázó alkotásaiból egyéni kiállítást rendezhet a BPIX Digitális AlkotóCentrumban, Budapest IX., Ráday u. 31/b sz. alatt, amelyhez a kiállítandó alkotások nyomtatását giclée technikával és kasírozását a BPIX Digitális AlkotóCentrum ajánlotta fel,

A nyertes versenymű regisztrálása a DigitalArtCatalogue.com önkéntes nyilvános digitálisfestmény-katalógusban, melynek költségeit a BPIX Digitális AlkotóCentrum állja.

Egyéb szponzori felajánlások.

A versenyművek benyújtása:

Versenyműveket a versenyre regisztrálni kell. Egy pályázó több alkotással is nevezhet a versenyben. Az alkotásokat egyenként kell regisztrálni, azaz annyiszor kell a Regisztrációs adatlapot kitölteni, ahány alkotással kíván az alkotó a versenyen indulni.

A versenyművek benyújtásának menete:

a) Döntse el, mely alkotásait kívánja benyújtani. (Egy pályázó több alkotással is nevezhet a versenyben.) Ellenőrizze a képek méretét, hogy ne haladja meg alkotásonként a 2MB-ot, illetve az 1200*1600 pixel méretet. Szükség esetén kicsinyítse le a képet. Ellenőrizze azok formátumát, benyújtani kizárólag JPG formátumú alkotásokat lehet.

b) Minden benyújtott alkotás regisztrálásáért regisztrációs díjat kell fizetni. A regisztrációs díj: 2500 Ft (2000 Ft+áfa) benyújtott alkotásonként. A regisztrációs díjat a BPIX Művészeti Webshop (http://bpix.aruhaz.info/) Regisztrációs díjak befizetése menüpontjában lehet befizetni.

c) Az elküldendő alkotások kiválasztását és a regisztrációs díj befizetését követően kattintson az alábbi Regisztráció feliratra és vigye fel az alkotásokat egyenként, azaz töltse ki az összes kért adatot minden versenyműről külön-külön, illetve csatolja az alkotásokat jpg formátumban.

A versenyzőknek az alábbi adatokat kell megadni a regisztráció során:

A benyújtandó alkotás címe:

Az eredeti alkotás mérete pixelben:

Milyen technikai eszközt (digitális rajztábla, digitalizáló monitor, egér) használt:

Milyen grafikai programot (Photoshop, Corel Painter stb.) használt:

Az alkotó neve:

Az alkotó lakcíme:

Az alkotó telefonszáma:

Az alkotó e-mail címe:

A regisztrációs díj befizetésének dátuma:

A regisztrációs díj befizetésének módja:

Az adatok kitöltésével egyidejűleg kell feltölteni a rendszerbe a benyújtandó alkotást is.

(Az eredményhirdetést követően a verseny nyertesét meg fogjuk kérni, hogy a kinyomtatásra kerülő alkotásokat nagy felbontásban, eredeti méretben is bocsássák a kiírók részére.)

Beküldési határidő: 2009. december 31.

A versenyművek elbírálása:

A festményeket 3 tagú zsűri értékeli. A zsűri döntését közzétesszük a www.bpix.hu weboldalon, ill. minden pályázót e-mail útján is értesítünk.

Részvételi feltételek:

A verseny résztvevőjének tudomásul kell vennie, hogy a beküldött alkotások elkészítésével vagy azok nyilvános bemutatásával (kiállításával) okozott személyiségi és szerzőijog-sértésekért minden felelősség a beküldőt (alkotót) terheli, beleértve a jogsértéssel bekövetkező anyagi felelősséget is.

A pályázaton részt vevő a pályázati anyag beküldésével automatikusan elfogadja azt a pályázati feltételt, hogy a BPIX Digitális AlkotóCentrum a versennyel kapcsolatos publikációinál az alkotásokról készült ábrázolásokat szabadon és térítésmentesen használhatja.

Információ:

A versennyel kapcsolatos kérdések az info@bpix.hu e-mail címen tehetők fel.

Hírek, újdonságok:

3D Fantáziaterek 2009 - Matte painting verseny építészeknek, designereknek, tervezőknek, grafikusoknak! A pályázati felhívás 2009. 11.19-én jelenik meg, az alkotók az év végéig nyújthatják be műveiket.

Hideg üveg - lágy selyem: Selmeczi Zsuzsanna: Radnóti, ősz - enteriőr kiállítása 2009.11.05-től 11.17-ig tekinthető meg a BPIX-ben... (2009.10.25.)


--------------------------------------------------------------------------------

Megjelent a BPIX Digitális Festészeti Verseny felhívása: Magyarország első digitális festészeti pályázata professzionális és amatőr festőművészek, grafikusok számára ... (2009.10.03.)
WYSIWYG csütörtök a BPIX-ben: A program időpontja: 2009.10.15-én 17 órától ... (2009.10.08.)

2009. október 02-án megnyílt a BPIX a Ráday utcában: fantasztikus kiállítással nyílt a BPIX, a megnyitón együtt volt minden, zene, kép. Képriport a megnyitóról ... (2009.10.04.)

Beszámoló a BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Verseny díjátadó ünnepségéről a Gyengénlátók Általános Iskolájában: Képriport arról, ahogyan zajlott... http://www.bpix.hu/tartalom/ifi_verseny.html (2009.09.22.)

Digitális Alkotótábor: Augusztus 24.-28. között, napi 5 órában mindent ki lehet próbálni, ami a digitális festészettel kapcsolatos a Számalk Szskközépiskola nyári kurzusán. (2009.07.11.)

Digitális festészeti bemutató a Lánchídon: A Pesti Broadway a Lánchídon rendezvény keretében, 2009. július 05-én, vasárnap este a Lánchíd Pesti hídfőjénél 20:30 és 21:30 között lépett fel Orgoványi Gábor képzőművész és Ágoston Béla zenei formációja, a Zuboly együttes. A közös produkció egy SplitDecoLive performansz a Szentivánéji álom témájára, digitális festészet élőben, amelyet a nézők kivetítőn követhetnek, improvizáció zenében és festészetben. Bővebb infó és képriport: www.artoris.hu (2009.07.07.)

BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Versenyre érkezett alkotások: megtekinthetők a versenyre beérkezett alkotások, díjazottak és nem díjazottak, a legifjabb és a legidősebb, Budapestről és vidékről.... (2009.06.29.)

BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Verseny eredményhirdetése: Megtaláltuk az Év Ifjú Digitális Festőjét! Egy verseny az egyenlő esélyek jegyében: 9-től 18 évesig, 500 fős településtől a fővárosig mindenhonnan jelentkeztek alkotó kedvű fiatalok. Voltak, akik művészeti szakiskolából, voltak akik a gyengénlátók iskolájából, de ami a közös bennük: digitálisan alkottak, és alkotásaikat beküldték a BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti versenyre. (2009.06.22.)

Ingyenes regisztráció a magyar alkotók számára 2009. június 30-ig: A DigitalArtCatalogue, az önkéntes nyilvános digitálisfestmény-katalógus, amelybe az alkotásaikat a művészek önkéntes alapon bejelenthetik, és ezzel szerzői jogukat az adott alkotás esetében igazolni tudják.(2009.05.22.)

Ingyenesen letölthető grafikai szoftverek az Info Blogban: Aki most barátkozik a digitális festészettel, annak feltétlenül ajánljuk, tegyen egy próbát! (2009.05.09.)

Felhívás a BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Versenyre: Várjuk a 18 év alatti fiatalok bármely grafikai programmal, irányzatban és stílusban készült digitális alkotásait, rajzait, grafikáit, festményeit! A nyertes többek között egy Wacom Bamboo A6 Wide méretű digitalizáló táblát és egy hozzá való 512 nyomásérzékelési szintű Wacom Bamboo digitális tollat is kap. Jelentkezési határidő: 2009.május 31. (2009.05.01.)

Zajlik a Ráday utcai ingatlan felújítása: A BPIX várható nyitása: 2009. június eleje, helyzetjelentés, beszámoló a felújítás állásáról hetente a Netregényben kísérhető figyelemmel. (2009.04.18.)

Megnyílt a BPIX Művészeti Webshop: Minden egy helyen kapható ami ahhoz kell, hogy valaki maga is a digitális festészetnek hódoljon, alkotóvá váljon akár amatőr, akár professzionális szinten. Mindemellett kész digitális festmények is vásárolhatók vászonra kinyomtatott formában annak, aki erőfeszítések nélkül azonnal egy kész műben szeretne gyönyörködni.(2009.04.12.)

Jelentkezés a BPIX Klubba: Indul a BPIX Klub, a rendezvényekről, a digitális festészettel kapcsolatos eseményekről, kiállításokról, versenyekről, a népszerűsítő kampány állásáról rendszeresen kaphatnak értesítést az érdeklődők, ha feliratkoznak a hírlevélre! (2009.04.04.)

Indul a kampány a digitális festészet elismertetéséért: Az Artoris Műterem művészei kampányt hirdettek a digitális festészet elismertetéséért, várják azon alkotók és műpártolók jelentkezését, akik a célokkal egyetértenek.(2009.04.04.)

DigitalArtCatalogue - Ingyenes regisztráció 2009.június 30-ig!

A számítógéppel támogatott technika, az Internet új eszköz az alkotásban és megköveteli az új formákat a szerzői jog védelmében is.
Lehetővé kell tenni, hogy az alkotók és alkotásaik autentikus fórumon kapjanak nyilvánosságot, ellenőrizhetők, megismerhetők legyenek a gyűjtők számára is.
Eddig nem volt olyan nyilvántartás, amelyből meg lehet állapítani, hogy egy digitális képzőművészeti alkotás (festmény) kinek az alkotása. Ezért ezzel vissza lehet élni, az Internetről letöltött alkotásokat saját név alatt lehet forgalmazni, mert sem az alkotó nem tudja igazolni, sem pedig a vevő ellenőrizni a szerzői jogokat. Ez összességében csökkenti a digitális alkotások megbecsültségét és ezzel együtt piaci értékét is. 
Erre a problémára ad megoldást a DigitalArtCatalogue, az önkéntes nyilvános digitálisfestmény-katalógus, amelybe az alkotásaikat a művészek önkéntes alapon bejelenthetik, és ezzel szerzői jogukat az adott alkotás esetében igazolni tudják. Az önkéntes nyilvános digitálisfestmény-katalógusba az alkotások nem minősítés, zsűrizés alapján, hanem az alkotó művész nyilatkozata alapján kerülhetnek be, illetve kerülhetnek onnan ki. 
A DigitalArtCatalogue célja, hogy létrejöjjön egy olyan festménykatalógus, amelybe az alkotók bármely irányzatban készült, digitális eszközöket használó képzőművészeti alkotásaikat (digitális festmény, digitális grafika, matte painting, mixed média stb.) regisztrálhatják és publikálhatják. 
A katalógus üzemeltetője a digitális alkotásról szerzőségi tanúsítványt állít ki és az alkotások egyidejűleg felkerülnek a digitálisfestmény-katalógus nyilvános internetes adatbázisába, így az alkotások kereshetővé válnak a világhálón a http://www.digitalartcatalogue.com címen.
Lezárult a BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Verseny!
fiatalok által számítógépen alkotott digitális festmények bemutatása, ezzel a digitális festészet népszerűsítése és elismertségének növelése.
  • A verseny díjazása:

A verseny győztese, az első helyezett ,,Az Év Ifjú Digitális Festője 2009'' címet nyeri el, melyhez díjként egy Wacom Bamboo A6 Wide méretű digitalizáló tábla és egy hozzá való 512 nyomásérzékelési szintű Wacom Bamboo digitális toll jár. (Megtekinthető a BPIX Művészeti Webshopban.)

Az első helyezett díja a tárgyjutalmon kívül, hogy az elektronikusan benyújtott digitális festményét realizálva, azaz giclée technikával vászonra kinyomtatva és kasírozva megkapja.

A második és harmadik helyezett alkotók díja, hogy a helyezést elért elektronikusan benyújtott digitális festményeiket realizálva, azaz giclée technikával vászonra kinyomtatva és kasírozva megkapják.

Az első, második és harmadik helyezett alkotók versenyműveiket ingyenesen regisztrálhatják a DigitalArtCatalogue önkéntes nyilvános digitális festmény-katalógusba.

A díjakat a nyertesek a BPIX Digitális Alkotó Centrum erre az eseményre rendezett ünnepségén vehetik át.

A benyújtott versenyművekből egy válogatást készítünk, amely majd a BPIX weboldalán lévő interntes tárlaton tekinthető meg.


A zsűri döntését 2009. június 19-én tesszük közzé a www.bpix.hu weboldalon, ill. minden pályázót e-mail útján is értesítünk.

Ingyenes regisztráció a magyar alkotók számára a DigitalArtCatalogue-ban 2009. június 30-ig!

A számítógéppel támogatott technika, az Internet új eszköz az alkotásban és megköveteli az új formákat a szerzői jog védelmében is. Éppen ezért jött létre a DigitalArtCatalogue önkéntes nyilvános digitálisfestmény-katalógus, melybe az alkotók bármely irányzatban készült, digitális eszközöket használó képzőművészeti alkotásaikat (digitális festmény, digitális grafika, matte painting, mixed média stb.) regisztrálhatják és erről tanúsítványt kapnak, ezzel szerzői jogaikat igazolni tudják.

A katalógus akkor éri el célját, ha a számottevő műalkotások és alkotók mindegyike ellenőrizhető, kereshető benne, éppen ezért nagyon fontos, hogy minél több műalkotást tartalmazzon. Ennek érdekében a magyar művészek lehetőséget kaptak, hogy 2009. június 30-ig az alkotásaikat ingyenesen regisztrálhassák a DigitalArtCatalogue-ban, a regisztrált alkotásokról a tanúsítványt térítésmentesen megkapják.

Bővebb információ: www.digitalartcatalogue.com

Dac a Ráday utcában - Netregény 15.

15. fejezet: 2009.05.09.

Az idő halad, a szekér szalad. Csak kérdéses, hogy milyen irányba szalad éppen. Jelenleg a BPIX újabb áttervezése zajlik, a háztulajdonosok egy részének ellenállását figyelembe vettük, nem újítjuk fel az ingatlant (saját pénzünkön), hanem kizárólag olyan tatarozási munkákat végzünk, amelyek nem építési engedély kötelesek. Így, sajnos a szép - eredeti állapotot helyreállító - portál és a teret kissé növelő galéria építése is elmarad. Ez bonyolítja a feladatot, ahogy szokták mondani: kihívás, hiszen a 67 m2-en kell megoldani azt, amire egyébként 500 m2 is kevés lenne. Éppen ezért különösen fontossá vált a BPIX belső arculatának, berendezésének nagyon pontos és előrelátó megtervezése. Nincs felesleges hely, még a vásznak méretét is pontosan kell meghatározni. Ez legalább 2 héttel megint eltolja a várható megnyitást és természetesen rengeteg plusz munka és költség.

A hét jó híre ezek után mi más lehetne, mint a BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Verseny: elkezdtek beérkezni a versenyművek. Többen telefonon megkerestek minket, hogy tényleg bármilyen grafikai programmal elkészült alkotásokkal lehet pályázni? Igen, ez tényleg így van, mint ahogyan a felhívásban is szerepel. A kérdés mögöttes tartalma persze arra vonatkozik, hogy nagyon sokan dolgoznak olyan szoftverrel, aminek az eredete kétséges. Ez nem feltétlenül kell, hogy így legyen, hiszen nem lehet arra hivatkozni, hogy a legálisan beszerzett szoftver drága. Az igazán nagy szoftverfejlesztők (saját piaci érdekeiket is szem előtt tartva) általában 1 hónapos próbaverziókat letölthetővé tesznek, legfeljebb butább verzióban, és mára már az ingyenesen letölthető képalkotó szoftverekből is szép csokor van. (Bővebben a www.bpix.hu Információk menüpontjában.) Nagyon jó és kedvtelésből festegetőknek mindenképpen ajánlható a személyes használatra ingyenesen letölthető PhotoFiltre program, ami ráadásul magyar nyelvű.

Az alábbiakban a PhotoFiltre programmal egy lófej készül, itt cca. 3,5 perc alatt, azért a valóságban ez egy hosszabb folyamat, de illusztrálja, hogy bárki számára jól kezelhető a program. Használható egérrel is, de azért festéshez a digitális ecset és a digitalizáló tábla kényelmesebb. Ma már ezek az eszközök akár húszezer forintból beszerezhetők és nemcsak a grafikai programokban rajzoláshoz, festéshez használhatók, hanem más pl. Windows alkalmazásokban is működnek akár egérként, akár rajzceruzaként.


Dac a Ráday utcában - Netregény 14.

Tegnap volt a nagy nap! Meghirdettük a BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Versenyt. Mivel mi jó célnak tartjuk, és gyerekeknek szól (a reklám helyett azonban inkább a nyereményekre költenénk), kérünk minden olvasót, hogy akinek tudja, továbbítsa rövid kis felhívásunkat:

Van egy jó képed?

Akkor jelentkezz BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Versenyre, és alkotásod bekerülhet a nemzetközi Digital Art Catalogue-ba!

Várjuk a 18 év alatti fiatalok bármely grafikai programmal, irányzatban és stílusban készült digitális alkotásait, rajzait, grafikáit, festményeit!

Értékes díjak! Infó: www.bpix.hu

Aztán várjuk a jelentkezéseket … Furcsa dolog, hogy eddig ilyen nem volt, holott olyan kézenfekvő: a digitális technika, az internet a családok jelentős hányadába közvetlenül, vagy közvetetten beszivárgott. Van számítógép, a gyerekek szépérzéke, alkotási vágya születési adottság, egyre több speciális oktatási intézmény van, amely ezt figyelembe is veszi, és mégsem terjedt el a digitális festészet. Lehet, hogy egyszerű piacféltés, amikor normálisnak tűnő művészek is megkérdezik, hogy ez egyáltalán művészet? Mintha a művészet az alkalmazott eszközön, nem pedig a belső értékeken, a tehetségen múlna.

A versenytől sokat várunk (no nem anyagilag, mivel ez számunkra csak költséggel jár), szeretnénk, ha a fiatalok legalább fel mernék vállalni: ez művészet. Talán akkor az előző nemzedék, szülői jogon szintén magába néz, és a számítástechnika ilyen békés célú, léleképítő felhasználását maga is támogatandónak ítéli meg.

Aki nálunk, a mi hatásunkra kezd el festegetni, nem kap OKJ-s szakmát, megélhetési lehetőséget a kezébe, de hogy szebbé tesszük az életét, az biztos. Ahogy a színházba is ezért a lelki szépségét megyünk, a koncertet ezért az élményért hallgatjuk meg, talán egyszer eljutunk odáig, hogy egy kreativitást és aktív hozzáállást igénylő alkotó folyamatot, a képalkotást (és ez teljesen mindegy, hogy hagyományos olajfestékkel, vagy digitalizáló ecsettel történik) az élet szerves részének tekintjük.

Nosza, nem kell szégyellni, ha már a 18-at többszörösen meghaladtuk, próbáljuk meg, csak a magunk gyönyörűségére. Aki most a 18 év alattiak versenyébe nem fér bele, ne búslakodjon, hamarosan indul a felnőtt verseny is.

Egy link annak, aki a versenyen indulni akar:

Dac a Ráday utcában - Netregény 13.

13. fejezet: 2009.04.25.
A 13. fejezet egyben azt is jelenti, hogy 13 hete igyekszünk mindent elkövetni annak érdekében, hogy a BPIX a Ráday utcában megnyíljon. De már talán célegyenesben vagyunk: építési engedély beadva, ígéret a gyors ügyintézésre megkapva, kivitelező kiválasztva.
Azaz csak az engedély kiadására várunk és már kezdődik is az építkezés. Elvileg a határidők tarthatók, ha nem jön közbe semmi. Az igaz ugyan, hogy az engedély kiadására várunk, ez azonban nem jelenti azt, hogy semmittevéssel telne az idő. Az elmúlt héten lezajlott Szegeden egy SplitDeco kiállítás, ahol Gábor alkotásai sikert arattak a visszhangból ítélve. És mindezek mellett újabb hallgatói csoport kezdte meg a digitális festészet terén szárnybontogatását Orgó keze alatt.
Sőt, megszületett a BPIX IFI-2009 Digitális Festészeti Verseny felhívása is. Igaz, ez még nem publius, annyit azonban elárulhatunk, hogy 18 év alatti amatőr, műkedvelő fiatalok digitális festményeit várjuk, a fődíj pedig témába vágó, egy Wacom Bamboo A6 Wide méretű digitalizáló tábla és egy hozzá való 512 nyomásérzékelési szintű Wacom Bamboo digitális toll lesz. A felhívás hamarosan megjelenik a BPIX Digitális AlkotóCentrum weboldalán, a www.bpix.hu oldalon.
A felújítást követően többek közt ezt a kis Wacom csodát is ki lehet majd próbálni a BPIX Ráday utcai kiállítótermében. Tényleg csoda a maga nemében: a Wacom szakemberei jól felismerték a növekvő igényt a hétköznapi önmegvalósítás lehetőségére az átlagemberek között, kifejezett tekintettel a fiatal generációra, akiknek már a kisujjukban van a számítógép kezelése, ez az eszköz kifinomult kezelési és rajzolási lehetőséget nyújt azoknak a PC használóknak, akik ki szeretnék fejezni egyéniségüket, meg szeretnék mutatni művészi látásmódjukat a nagyvilágnak. Ez a tábla és hozzá a digitális toll (ecset) hatalmas segítség a kezdők számára ahhoz, hogy belépjenek a digitális művészet és alkotás világába.
Az alábbi kis alkotást is egy ilyen Wacom táblán készítették, a YouTube-ról letölthető. Persze az ilyen alkotások létrehozásához azért csak a tábla nem elegendő….

Dac a Ráday utcában - Netregény 12.

12. fejezet: 2009.04.18.

Bátorságunk az oroszlánéval vetekszik: kiküldtük első értesítésünket barátainknak és üzletfeleinknek arról, hogy hamarosan megnyílik a BPIX Digitális AlkotóCentrum Budapest IX. kerületében, a Ráday utcában.
Jeleztük a levélben azt is, hogy a nyitást követő első jelentős kiállításon Orgoványi Gábornak, az Artoris Műterem művészeti vezetőjének legújabb SplitDecóit mutatjuk be.
Sőt, azt is leírtuk, hogy a BPIX Digitális AlkotóCentrum tevékenységét az érdeklődők részletesebben a www.bpix.hu oldalról ismerhetik meg, azaz jeleztük, hogy elindult a BPIX saját honlapja is.
Három ilyen nagyhorderejű bejelentés a művészeti körökben legalább akkora érdeklődést váltott ki, mint a kormányváltás híre a nyugdíjasotthonban.
Akkor most a hírekkel kapcsolatban feltett kérdésekre a válaszok így csokorban (szerencsére nem mutattak a kérdések nagy szórást):
Mit jelent a hamarosan?
A hamarosan egyenlő belátható időn belül. Mindenki más időtartamot képes belátni, az építési engedély kiadása szempontjából, ha a megadott maximális 30 napos ügyintézési határidő 29. napjára tervezi az ügyintéző az engedély kiadását, az már a „hamarosan kiadjuk” kategóriát jelenti.
Az építési vállalkozó által vállalt 6 hetes kivitelezési idő szintén a „hamarosan befejezzük” jelentéssel bír. Konkrétan nem tudjuk, a hamarosan milyen dátumot takar, de terveink szerint legrosszabb esetben is június 15-re nyitni kell. De mi szeretnénk ennél hamarabb, azaz hamarosan nyitni.
Mivel rukkol ki Gábor a következő kiállításon?
Erre már konkrétabb választ lehet adni, mivel a kiállítás munkacíme már régóta megvan: Mogyeszt Muszorgszkij és a fraktálok, a SplitDecók is ehhez a témához, amolyan Orgósan fognak kapcsolódni. Ahogy egyszer egy interjúban mondta: „Az az örvény, amit Muszorgszkij kavart egyszerű zongoradarabjával, engem visszasodort a gyökerekhez, hallgattam őt, és újraértelmezett változatait, és eldöntöttem, hogy megfestem annak a bizonyos kiállításnak a képeit - ahogy én képzelem..."
A kiállításra kerülő tíz SplitDeco stílusban megfestett kép tartalmi ihletét Muszorgszkij: Egy kiállítás képei című zenéje adta, amely zenemű maga is képek ihletésére készült. Az Egy kiállítás képei megalkotásának ösztönzője tragikus esemény, a zeneszerző jó barátjának, Viktor Hartman festőművésznek elhunyta volt. Halála után, 1874 tavaszán kiállítást rendeztek Hartman rajzaiból és akvarelljeiből és Muszorgszkij, aki rendkívül szerette Hartmant, és akit a festő halála mélyen érintett, elhatározta, hogy zenében rajzolja meg elhunyt barátja jelentősebb képeit, önmagát is megrajzolva, amint a kiállításon sétál, és hol derűsen, hol bánatosan emlékszik vissza az elhunyt, nagy tehetségű művészre.
Gábor ezt a láncot fűzte tovább, alkotásaival a KÉP-ZENE lánchoz most újabb láncszem, KÉP került.
A kiállítás több lesz mint egy szokásos tárlat: nemcsak a SplitDecók kerülnek a térben bemutatásra, hanem a látogatók megtekinthetik az eredeti Hartman féle alkotásokat is, pontosabban az eredeti kiállításon kiállítani vélt képeket, mivel azok egy tűzvész következtében később megsemmisültek.
Az új képeket egyelőre nem mutatjuk be, de hogy valamit mutassunk is, egy eredeti Hartman kép, a kiállítás képeiből:

A BPIX honlappal kapcsolatban nem volt kérdés, úgy tűnik, azt megnézték és kielégítő volt……

Hamarosan megnyílik....

Örömmel tájékoztatjuk, hogy hamarosan megnyílik a BPIX Digitális AlkotóCentrum Budapest IX. kerületében, a Ráday utcában.A nyitást követő első jelentős kiállításon Orgoványi Gábornak, az Artoris Műterem művészeti vezetőjének legújabb SplitDecóit mutatjuk be.A kiállítások mellett versenyekkel, pályázatokkal, festészeti bemutatókkal és a digitális festészethez szükséges különféle szolgáltatásokkal várjuk az alkotókat és az érdeklődőket is.Orgoványi Gábor legújabb alkotásaival a www.artoris.hu oldalon találkozhat.A BPIX Digitális AlkotóCentrum tevékenységét részletesebben a www.bpix.hu oldalról ismerheti meg.Üdvözlettel:COMPRA Kft.

Dac a Ráday utcában - Netregény 11.

11. fejezet: 2009.04.12.
Itt a Húsvét! Kinek mit hozott a nyuszi? Nekünk egy újabb lehetőséget. Mégis jó, hogy a kéményseprők 13-án, pénteken látogattak meg minket. Igaz közel egy hónap alatt, de beérett a szerencsénk: az egyik használaton kívüli kémény a megfelelő átalakítás után átminősíthető szellőző kürtővé, azaz a kiállítóterem szellőzése megoldható lesz, az engedélyezés elől egy újabb akadály gördült el. A megfelelő átalakításra haladéktalanul árajánlatot kértünk a lehetséges kivitelezőktől. Ahogy Woody Allen mondja a Kész Anarchiában: az árak többsége inkább illene a Tadzs Mahal újjáépítéséhez. Talán, mert annak a biztos tudatában vannak, hogy ha nincs szellőző kürtő - nincs szellőzés, ha nincs szellőzés - nincs használatba vételi engedély, ha nincs használtba vételi engedély, akkor az eddig elpazarolt munkánk és pénzünk feneketlen kútba ejtett kő. Recesszió ide, vagy oda, úgy tűnik az építőiparosok nem rohannak hatalmas árengedményeket adva minden egyes munka után

Igaz, Magyarországon az ingatlanok ára sem ment le, állítólag Amerikában mintegy 30%-kal lettek olcsóbbak az ingatlanok az elmúlt egy évben. Nálunk sem az építőipari kivitelezőkkel, sem az ingatlanjukat értékesíteni kívánó tulajdonosokkal nem lehet alkudni. Mi kivárunk, vagy bennünk nagyobb az inercia? (Mintha Friderikusz mondta volna az egyik könyvében: nálunk nagyobb a gravitáció… Hát ez is lehet.)

Szóval nagyon jó Húsvétunk van, szeretnénk, ha másoknak is az lenne. Egy kis ingyenes ajándék (minden on-line marketing tanfolyam ezt sulykolja belénk: attól lesz látogatott a honlap, ha valami ingyeneset ajánlunk, tessék, mi képesek vagyunk tanulni): egy számítógépes játék, pontosabban a demója. Angol nyelvű ugyan, de pont az, ami kell ahhoz, hogy valaki a digitális alkotás vonzásába - vagy fellegzősen a bűvkörébe - kerüljön. Egy játék, ahol először csak az ember keze kezd hozzászokni a digitalizáló táblához és a digitális ecset tartásához, aztán szép lassan eljut odáig, hogy akár éjszakákon át próbálja a vizilovat hármasszaltóra bírni, a tehenet megfejni, az olasz poliphoz kocsival vendégségbe menni, fáraók titkát a homokból kiásni, majd a legszebb képeket több ezer színnel életre kelteni, és végül valami önállót alkotni, ami először döcögős, aztán egyre inkább kezd hasonlítani ahhoz, ami az ember képzeletében megszületett. Azaz megszületik az első saját digitálisfestmény-kezdemény.

A demó az egész folyamat szellemiségét bemutatja, de persze csak egérrel. A letölthető demó mérete viszonylag nagy, kb. 190 MB. Ha nem indul a program, ennek oka az szokott lenni, hogy a videókártya nem megfelelő. A legtöbbször egy új 128MB-os 3D videókártya vásárlása a futási problémát megoldja. Vigyázat, ha az ember rákap, hamarosan eljut odáig, hogy meg akarja szerezni a teljes játékhoz szükséges digitalizáló táblát és ecsetet is. (Jó ajándék gyereknek, felnőttnek, és nem is drága. A teljes szoftver és a szükséges eszközök megvásárolhatók a BPIX Művészeti Webshopban.)

Íme a játék, amiről szó van: a Wacom COLORELLI 3D. Jó szórakozást és nyelvgyakorlást!



A Wacom COLORELLI 3D DEMÓ letöltéséhez KATTINTSON IDE!



.... ÉS VÁRJUK A VÉLEMÉNYEKET, TANÁCSOKAT! (E-mail címünk: info@splitdeco.hu)

Dac a Ráday utcában - Netregény 10.

10. fejezet: 2009.04.04.
Bár a BPIX építészeti kivitelezésével kapcsolatban még mindig nem sok látszik (a tervek egyeztetése, a kivitelezők leszerződése zajlik), az élet forr a virtuális BPIX-ben.
Elkészült a honlapja (www.bpix.hu), valamint mi, az Artoris Műterem tagjai meghirdettük benne kampányunkat a digitális festészet elismertetéséért.
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi a digitális festészet, ezér eleve elítélik. Pedig a digitális festmény a hagyományos festészet egy forradalmian új technika igénybevételével megvalósuló módja, nem irányzat, nem stílus, hanem bármely irányzatban vagy stílusban, de a hagyományos ecset és olajfesték helyett digitális segédeszközökkel, azaz új technikával létrehozott műalkotás. A hagyományos festészethez hasonlóan a festőművész itt is kézi munkával, de ecset helyett digitális ecsettel, vászon helyett digitalizáló táblára, az olaj vagy akrylfesték helyett a tintasugaras nyomtatóban lévő speciális tintával veti vászonra az alkotását. Hogyan készül a digitális festmény: Ugyanúgy mint a hagyományos technikát alkalmazó festészetben az alkotó festhet modell alapján, festmény után, vagy akár csak a képzelete után. Azaz a festőművész digitális ecsettel alkotja meg a művet egy digitalizáló táblán, és amit manuálisan megalkot, az speciális grafikai szoftver segítségével egyből a számítógép memóriájába kerül. Amit alkot, azaz a festmény vagy közvetlenül a digitalizáló táblán (digitalizáló monitor), vagy a számítógép monitorján jelenik meg. Hogy az alkotás kézzel fogható legyen, a festményt ki kell nyomtatni egy RIP szoftver és egy nyomtató segítségével vászonra. Ezt egy speciális nyomtatóval lehet megtenni, amely a festményt tintafröcsköléses eljárással a festővászonra nyomtatja ki a számítógép memóriájából. Ezt a vászonra nyomtatási technológiát hívják giclée technológiának. (tintafröcsköléses eljárás, mint ahogy a francia szó is erre utal). Az elkészült giclée a hagyományos festményekhez hasonló módon kerülhet keretezésre. Lehet vakkeretre feszíteni, majd díszítő keretbe illeszteni, de a vásznat fel is lehet falemezre, vagy habkartonra kasírozni, így keret nélkül is felfüggeszthető a festmény. A számítógépes technika miatt akár több egymással megegyező példány, másolat is előállítható a festményekből, de ezzel sok művész nem él, hanem csak egy példányban nyomtatja ki az alkotását. A művész dönthet úgy is, hogy alkotását meghatározott számú másolatban, azaz meghatározott példányszám nyomtatja ki. (Ez az úgynevezett zárt sorozat.) De van művész, aki előre meg nem határozott, azaz korlátlan számban fog az alkotásából másolatot készíteni. (Ez az úgy nevezett nyílt sorozat.)
A digitális festészeti technika alkalmazásának rengeteg előnye van a hagyományos festészettel szemben:
Az alkotó folyamatosan fejlesztheti tehetségét: A digitális alkotás lehetővé teszi, hogy az alkotások bármeddig továbbfejleszthetőek legyenek, egymás vázlatául szolgáljanak. Könnyen lehetővé teszi a művész számára, hogy új irányzatokban, stílusokban is kipróbálja magát.
Minden eddiginél nagyobb, nemzetközi bemutatkozási lehetőséget ad: A digitális festmények kiállításhoz csak számítógép kell, és az internet segítségével minden eddiginél nagyobb kiállítótérben mutathatók be az alkotások.
Lehetővé teszi a nemzetközi kiállításokon, versenyeken való részvételt: Lehetővé válik a nemzetközi rendezvényeken való megjelenés, az alkotók művei olyan helyre is eljuthatnak, ahová egyébként a hagyományos festményeket eljuttatni csak nagyon költséges lenne egy kiállításra. A festmény elektronikusan juttatható el a kiállítás helyszínére, ahol a giclée technikának köszönhetően kinyomtatható a művész eredeti elképzelésének megfelelően.
Nem időigényes: A digitális festészeti technika alkalmazása gyorsabb, mint a hagyományos festési technikák. Míg akár egy kisebb festmény megfestése olajfestési technikával akár több hetet vagy akár hosszabb időt is igényel a technológia és az alkalmazott alapanyagok miatt, addig egy digitális festmény elkészítéséhez csak néhány napra van szükség, természetesen a művész felkészültségének és tehetségének függvényében. Így az alkotó az idejét a szellemi alkotás megteremtésére, nem pedig a fizikai kivitelezésre fordítja.
Kis anyagköltségű: A digitális festmények előállításához nincs szükség drága alapanyagokra, festékekre, amíg kinyomtatásra nem kerül az alkotás, a festmények tárolásának helyigénye is csak annyi, ahol a számítógép elfér, olyan alkotók is megengedhetik maguknak, akiknek nem áll rendelkezésére a megfelelő infrastruktúra, hely, műterem.
Segít a modern technikák, az informatika befogadásában: A számítógép előtt ülő alkotó az informatika „jó oldalát”, a kreativitás lehetőségét, a művészi alkotás létrehozását, önmaga megvalósítását élvezheti, de mindamellett a digitális írástudása is fejlődik.
Több másolat is készülhet ugyanarról az alkotásról: A számítógépes technika miatt akár több, tökéletesen ugyanolyan példány is készülhet ugyanabból a festményből.
Tehát mi úgy gondoljuk, hogy a fentiek miatt a digitális fetészet népszerűsítése fontos dolog, ezért megszületett a felhívás. A felhívás megjelent a BPIX honlapon és a közeljövőben több helyen is találkozhatnak még vele. Leghamarabb itt:
Kampány a digitális festészet elismertetéséért
Mi, az Artoris Műterem tagjai hiszünk abban, hogy a tehetséges magyar alkotók digitális festményei ugyanolyan világkarriert futhatnak be mint Andy Warhol vagy Robert Rauschenberg modern alkotásai. A műalkotás értékét nem az alkalmazott technika vagy a művész lakhelye, hanem az alkotásban rejlő művészi érték kell, hogy meghatározza.
Célunk a digitális festészet megismertetése és elismertetése Magyarországon is, annak tudatosítása, hogy a digitális technika nem cél, hanem eszköz a műalkotás létrehozása során. Ennek elérése érdekében bemutatni és népszerűsíteni kívánjuk a digitális eszközökkel történő festést, törekszünk arra, hogy a mai nemzedék képzőművészei a digitális technikát művészi önkifejezésük során bátran alkalmazzák.
A fentieket nem az elvek szintjén, hanem gyakorlati lépésekkel valósítjuk meg:
* Létrehozzuk a Digital Art Catalogue önkéntes nyilvános digitálisfestmény-katalógust, ahová a művészek a digitális alapokon készült festményeiket regisztrálhatják, ezzel szerzői jogaikat tanúsíthatják harmadik fél előtt.
* Versenyeket hirdetünk a digitális alapokon alkotó festőművészek számára, ezzel mércét állítva az alkotóknak, és irányt mutatva a téma iránt érdeklődő befektetők számára.
* Létrehozzuk a BPIX kiállítótermet, ahol a digitális alapokon alkotó festőművészek méltó körülmények között bemutatkozhatnak, alkotásaikkal megjelenhetnek az érdeklődő nyilvánosság előtt.
* Szakmai fórumot alakítunk ki, ahol a digitális alapokon alkotó festőművészek eszmét cserélhetnek, tájékozódhatnak a kapcsolódó technikai fejlesztésekről, szakszerű támogatást kapnak műalkotásaik materializálásához és értékesítéséhez.
* Létrehozzuk a digitális festészetet támogatók virtuális klubját, a BPIX Klubot azon művészekből és művészetet pártolókból, akik az alábbiakban megfogalmazott elveinkkel egyetértenek:
- A magyar digitális festőművészetnek van jövője, ennek érdekében a digitális festészetet minnél szélesebb körben meg kell ismertetni és népszerűsíteni.
- A digitális alapokon festő alkotók által létrehozott alkotások ugyanolyan komoly művészeti értéket képviselnek, mint a hagyományos módon festett alkotások.
- A digitális festmények a hagyományos módon előállított festményekhez hasonlóan szerzői jogvédelem alá esnek, ezért a jogok megszerzése nélküli másolásuk plágium.
- A digitális alapokon festő művészeknek joguk van megélni alkotásaik értékesítéséből, így alkotásaikat senki sem sokszorosíthatja, nyomtathatja ki térítés nélkül.


Jelentkezés a BPIX Klubba itt!
Kérjük, amennyiben egyetért célkitűzéseinkkel és a továbbiakban tájékoztatást kíván kapni programjainkról, lépjen be a BPIX Klubba (tagsági díj nincs):
e-mail: info@bpix.hu

.

Dac a Ráday utcában - Netregény 9.

9. fejezet: 2009.03.28.

A környék: A BPIX szűken vett szomszédai: balról Student Diákszövetkezet, jobbról: egy Ügyvédi Iroda és a Peter Wilhelm Art Center egy része, a francia udvar végében: a Magyar Rézkarcoló és Litográfus Művészek Egyesülete, egy klímás cég és a Filmes Ház, szemben: a Peter Wilhelm Art Center nagyobbik fele és a sarkon: a Caramia étterem és egy picit túl a sarkon: a Sterling Galéria. És ez mind a Ráday utca 31-ben van!
A Ráday utca túloldalán, (ez már nem a 31 szám) a Stúdió K Színház és a Nagy Nők Szolárium Stúdió.
Jó környék, és még nem is beszéltünk a Ráday utca többi kiállító terméről: GALÉRIA IX (Ráday utca 47.), ART 9 (Ráday utca 47.), FOTOCELLA (Ráday utca 17.), ERLIN GALÉRIA (Ráday utca 49.), RÁDAY GALÉRIA (Ráday utca 8.) stb. Lehetne még sorolni. De a szövegnél a látványosabb képek alább. Figyelemmel a szerzői jogokra már most jelezzük: minden fotó forrása az Internet, ezek közül egyik sem saját alkotás! Akinek ellenvetése van a képek másodközlése miatt, kérjük, jelezze!
Aki az ingyenreklámért akar köszönetet mondani, szintúgy jelezze!
Tehát virtuális Ráday-nézés itt:



Dac a Ráday utcában - Netregény 8.

8. fejezet: 2009.03.21.

Tehát a Ráday utca 31-ről most kicsit bővebben: a háznak története van, amiből néhány töredék a Tervtárban fellelt tervlapokról hagyta magát megismerni.
A Ráday 31 tervei 1910-ben, Ő Méltósága Báró Thoroczkay Viktorné úrnőt jelölik a bérház tulajdonosának. Minden valószínűség szerint a ház ezt követően, talán már 1911-re fel is épült Reiss Zoltán műépítész tervei alapján.

A Ráday utca felől így nézhetett volna ki (már ha valaki így kiterítve képes lett volna látni, mivel a ház egy T alakú belsőudvart ölel körbe, azaz a J és a B takarja a K-t). Ugye szép? Hát még a kézzel írt statika számítások, amelyek bőrszerű vastag papírra, tussal készültek és a mai napig jól megőrizték állagukat. (Érdekességként, az 1962-es felújítási munkák stencilezett műleírása már közel nem tartja ilyen jól magát.)

A következő tulajdonos ismét egy hölgy lett, Nagyságos Özv. Sváby Lajosné úrhölgy, akiről azért tudunk, mert 1929-ben újabb 2 emeletet húzatott az addig háromemeletes bérházára és annak rendje-módja szerint azt engedélyeztetett, a terveket pedig az építész leadta a Tervtárba.
Zajlott (erősen) az élet tovább, és a tervlapok tanúsága szerint 1942-ben már a bérház a Trieszti Általános Biztosító Társulat tulajdonát képezte, ezt onnan tudjuk, hogy az egyik bérlő (újabb hölgy: Őnagys. Özv. Kun Lászlóné) 1942-ben az egyik bérleményben hirdetési irodát nyitott (ugyan mit hirdethetett?) és galériát építtetett a helyiségben, amelynek engedélyezési tervei fennmaradtak.
Tovább zajlott az élet, így (talán 1946 körül) a Biztosító Társulat kénytelen volt a bombák okozta kisebb folytonossági hiányokat jelentős tatarozással helyrehozni. Ami a metszeten pirossal van jelölve, az bizony leomlott.

Hogy akkor milyen küllemmel állították az épületet a valóságban helyre, nem tudjuk. Fennmaradt azonban a már hivatkozott 1962-es tervdokumentáció, mely vélhetően a mai állapothoz vezetett. A nemes egyszerűség jellemzi az akkor már Tanácsi tulajdonban lévő ingatlan felújítására vonatkozó előírásokat: az összes gipszdíszítést eltávolítani, a műkő lábazatot lebontani. A letisztult formákra jellemző a homlokzat színezésére vonatkozó tervlapból egy pici részlet: a portálon semmi túltengő díszítés, maratott üveg, gipszdísz.

Ennek is meg van a maga előnye, a helyreállítása nem fog problémát okozni (talán), ha tényleg ezt a megjelenést akarják műemlékvédeni.
.

Dac a Ráday utcában - Netregény 7.

7. fejezet: 2009.03.14.

Annak is van előnye, ha nem történik semmi. Most történt, amitől nem lettünk boldogok. A BPIX szép üvegportálját, pontosabban annak tervét egy tollvonással áthúzták a műemlékvédelmi szabályok. A BPIX jó helyen van, egyrészt helyi védettségű, másrészt a háta mögött a Lónyay utcai épület valóban műemlék. Ez egyben azt is jelenti, hogy az utcai frontján semmilyen építészeti módosítást nem engedélyeznek, egybefüggő üvegportált meg végképp nem. Kár, hogy nem tudtuk előbb, sok energia veszett kárba, de sok tapasztalatot is szereztünk. Akkor most innen közelítünk!
A jövő hét programja: a Fővárosi Tervtárból kikeresni az épület eredeti homlokzatát. Nagyon bízunk benne, hogy megtaláljuk. Az ablakok a jelenlegi állapotukban erősen tükrözik a háborút és egyéb harci cselekmények nyomait. A három ablak közül egyik sem egyforma, vélhetően annak függvényében, hogy mi állt rendelkezésre, hol fával, hol fémmel pótolták a keretet, a rendelkezésre álló ablaküveg mérete pedig meghatározta az osztások nagyságát. Szóval, változatos! Ha már nem lesz modern üvegportál, akkor szeretnénk az eredetihez hasonlóan helyreállítani az ablakokat. Jó lenne ehhez valakitől segítséget kapni, de van-e még ma olyan asztalosmester, aki egy háború előtti ablakot az eredeti megjelenésével, de a modern hőtechnikai szabványoknak megfelelően elő tud varázsolni? Aki ismer ilyet, kérjük, szóljon nekünk!
Ahogy ácsorogtunk a sarkon, szemünket a földre szegezve próbáltuk elfogadni a helyzetet és újrafogalmazni a tervet. A pillanatnyi busongásnak egy előnye már biztosan lett: találtunk egy „Emlékező” macskakövet. A fényesre járt rézlapocska Pollák Imre fűszerkereskedőnek állít emléket. Jó ötlet, tiszteletre méltó. (Van róla egy jó cikk, még 2007-be írták, érdemes elolvasni és támogatni. Ma már ugyan 110 euró, de megéri. Íme a cikk: http://www.pipacs.hu/2b/sajto100.html)
Közben a kéményseprőktől is lehangoló hír érkezett: a szellőzőrendszert nem szabad bekötni az egyébként használaton kívül lévő kéménybe. De akkor hova????
Ennek ellenére lendületünk töretlen, ugyanis a kéményseprők 13-án, pénteken látogattak meg minket. Kell ennél több ráutaló magatartás a Sorstól?
.


Nagyobb térképre váltás
A BPIX konkrét helyét illetően, íme alant már a Google térképre is felkerültünk! A Kálvin téri metrómegállótól gyalog 5-6 perc alatt elérhetőek vagyunk (nincsen messzebb a Ferenc körúti megálló sem), valamint a 15-ös busz Mátyás utcai megállója tőlünk 50 méternyire van.
Ha esetleg valakinek feltűnt volna, hogy miért nem a Ráday utcán van a kis buborék, illetve, hogy miért pont egy háztömb tetején: hát, igen, a 31/B nem a Ráday utcában van, csak ahogy mondani szokták szépidőben ellátni oda tőle.
Ez az épület a Ráday utcáról nyíló francia udvar BAL oldala, innen a B. A JOBB oldalról és a KÖZÉPről a következő alkalommal bővebben. Remélhetően májusban a pontos elhelyezkedésről sokan személyesen is meggyőződhetnek a megnyitónkon.

Dac a Ráday utcában - Netregény 6.

6. fejezet: 2009.03.07.

A BPIX-xel kapcsolatos események meglátásunk szerint csigalassúsággal alakulnak. Szinte nem történik semmi, pontosabban az engedélyezési terv készül, illetve zajlik az engedélyezetés és a recesszió. Ez utóbbi miatt kezd sporttá válni, hogy mindenki találgatja, mikor volt utoljára ilyen.A BPIX-et megálmodó csapatban ezt a sportot nem ûzzük, ha valaki elkezd siránkozni, elég annyit mondani: tudod, a béka.Közkinccsé tesszük a békát: A kamrában két csupor áll friss tejszínnel. Arra keveredik két kis béka, és szerencsétlenségükre beleesnek a csuprokba. Egyik az egyikbe, másik a másikba. Az egyik béka - a realista, bölcs, levonja a következtetést: ez tejszín, a felhajtó erõ nem elegendõ arra, hogy a felszínén tudjam magam tartani, visszaemlékszem rövid életem legszebb emlékeire és búcsút is veszek a világtól. Így is tett, hosszasan elmélázott még azon, miért verte meg õt így a sors, majd belefulladt a csuporba.A másik béka - álmokat kergetõ optimista, levonja a következtetést: ez most tejszín, amiben nyakig ülök, tennem kell valamit, olyan jó dolgok voltak eddig az életemben, nekem még feladatom van, ki kell jutnom innen. És a tõle telhetõ legnagyobb erõvel elkezdett kis lábaival rúgkapálni. Amikor már úgy érezte, elfogyott minden ereje és egy pillanatra megállt, hogy újabb levegõt vegyen, azt vette észre, hogy már nem süllyed el, a tejszínt vajjá köpülte. Elfáradva, meggyötörten, de épségben kikászálódott a csuporból, a harcot megnyerte.Mindannyian ugyanabban a csuporban állunk a jövõ elõtt, és még barátaink is néha azt mondják: most akartok belevágni?! Normális ember takarékoskodik, senki nem foglalkozik a mûvészettel. Talán ilyenkor van igazán szükség a lelki élményekre, ami lehet egy szép festmény, egy kellemesen eltöltött óra egy színházban. A mi alkotásainkból emlékek lesznek, ami lelki erõt ad a jövõ építéséhez - így gondoljuk. Persze, lehet, hogy csak az utókor fogja értékelni ezt a „terméket”.Egy emlék, amit 1936-ban készítettek elõ nekünk, egy svéd film:
Fürdõzz Budán http://svtplay.se/v/1371245/oppet_arkiv/bada_i_budaValóságos idõutazás! Régi Böske-híd, régi autók, régi fürdõruhák. Bár svédül van, de nem ez a lényeg, az a 10 perc, amit a megnézésével töltünk ilyen kis lelki erõt adó felüdülés: légifelvételek Budapestrõl, a Halászbástya, díszõrség, Lánchíd, néptánc, Hõsök tere, Nagy-Magyarország virágokból, Vajdahunyad vára a Városligetben és persze fõ attrakcióként Budapest fürdõi, melyeket a riporter a világ legszebb fürdõinek nevez Európa legszebb városában.Bízunk abban, hogy 72 év múlva, valaki ugyanilyen élvezettel nézi Kálmán János és Hollós Péter filmjét, az Etûdöket, amely Orgoványi Gábor SplitDecóiról készült. http://www.splitdeco.hu/videotar/videotar.html

Dac a Ráday utcában - Netregény 5.

5. fejezet: 2009.03.01.

Úgy tûnik, a Netregényt hetente egészítjük ki egy-egy fejezettel. Nem szándékos, csak körülbelül ennyi idõ kell ahhoz, hogy legyen valami fontos közlendõ is. Vagy annak tartott közlendõ...A hír: Elkészült a Pincegalériában tartott kiállításról a 9sTV híradása. Az Orgóval és Susyval készült riportot a több mint egy órás mûsor 49. percének 55. másodpercétõl az 53. perc 13. másodpercig tartó, szûk 3,5 perces idõintervallumban itt lehet megtekinteni: http://www.keruletitv.hu/9smagazin.html Ha most elindítja Kedves Olvasó, még lehet közben olvasgatni a Netregényt is. Egyébként érdemes végignézni az egész magazint, egy órán át a kultúra hírei a IX. kerületbõl, egy olyan kerületbõl, ahová ezelõtt 10 évvel még háromszor is meggondolta az ember, hogy be merjen-e költözni. Most pedig mindennapra egy kiállítási megnyitó, színházi elõadás, zenei bemutató. Szóval ebben a kerületben nem lehet unatkozni, mégis talán közelebb áll az egyszerû emberhez, mint a Belváros. Nem olyan puccos, inkább emberléptékû. Jól esik beülni a Pinceszínházba és Benkóék alatt (mellett) zsíros kenyeret enni hagymával. Ezt az V. kerületben nem teheti meg az ember. Jól esik látni, hogy a Kisképzõsök „itthon” vannak, a kiállításuk a természetes fejlõdésük része, nem kivagyiság.Szóval, aki eljut a mezzotintohoz, amit Orgó emleget a riportban, megérti ezt az átmenetet, a mûvészet és a hétköznapi élet között. A mûvészet a hétköznapi élet része ebben a kerületben, csak nem szokták ilyen fennkölten megfogalmazni. Elég, ha az ember belül egyre inkább érzi, nem feltétlenül kell deklarálni.Egyébként a mezzotinto a rézmetszés egyik módja: a rajzot vésett vonalas rajz helyett feketébõl fehérbe átmenõ finom tónusokkal adja vissza.A kiállítás a Mester utca 5-ben már csak egy hétig van nyitva. Aki nem látta, most pótolja, a vortex hangulattól függõen mindenkiben érdekes gondolatokat ébreszt. Ezt mondják, illetve írják a szépen gyarapodó vendégkönyvben.Barátok felvetették, mi lenne, ha a BPIX-ben most, közvetlenül a Pincegaléria után egy egynapos, bevezetõ kiállítást állítanánk össze Orgó képeibõl? Tatarozás és felújítás nélkül, hogy kb. 4 hónap múlva, a nagy megnyitón mindenkinek legyen ilyen volt - ilyen lett élménye. Szavazatokat várunk!

Kiállítás a Ferencvárosi Pincegalériában, pillanatképek...

2009. február 12. és március 07. között tekinthető meg a

Ferencvárosi Pincegalériában (Budapest, IX. Mester u. 5) alatt

Selmeczi Zsuzsanna és Orgoványi Gábor SplitDeco kiállítása.

A megnyitót 2009. február 12.-én Baky Péter festőművész felvezetője után Gábor Ágnes tartotta.

A megnyitó szövege megtekinthető itt: http://www.splitdeco.hu/tartalom/pince.html

Virtuális kiállítás-látogatás itt:  http://picasaweb.google.hu/splitdeco/Pincegaleria?feat=email#slideshow




Dac a Ráday utcában - Netregény 4.

4. fejezet: 2009.02.21.

A Netregény jó választás volt. Nem kell félnünk az olvasók váratlan, esetleg agresszív reakcióitól. Úgy tűnik, hogy ez a műfaj nagyjából azzal egyezik meg, mint amikor az ember a tükörrel beszélget. Saját reakcióit reagálja le. Visszaolvasva az előző fejezetet, a CIB nem is annyira rugalmas, a kezdetben beígért engedményekkel kapcsolatban értesítettek, hogy mégsem …. majd később, persze, csak ha mi is úgy gondoljuk.
A terráriumban tartott egér és gondozójának egyenrangú párbeszéde. „Ma nem adok neked enni, mert a heti egy nap diéta nagyon jót tesz. Ugye te is úgy gondolod?”
No mit válaszol (és gondol) erre az egér: hát amit mi a banknak.
A válasz egyébként is lehetne a hét mottója kb. így:
Soha el nem hangzott válaszok.
Apropója a Pincegalériában lévő kiállítás. Rendszeresen beugrunk megnézni a kiállítást, egyrészt, mert közel van az irodához, másrészt mert nagyon hangulatos, Évivel, aki az egészet felügyeli jól el lehet beszélgetni. Csütörtökön éppen jöttem ki a galériából, amikor egy távoli ismerős elkapott, hogy gratuláljon a kiállítás szervezéséhez, illetve, hogy adjam át gratulációját a két alkotónak, Orgónak és Susynak. Kellemes beszélgetés egészen addig a pontig, amíg el nem hangzott a következő mondat:
„Ez egy olyan tehetséges művész! És miből él?”
Mit lehet erre válaszolni? Magyarországon, ha azt mondom, hogy a művész abból él, hogy műalkotásokat állít elő és azokat el is adja, az elfogadhatatlan és sajnos nem is igaz. Szinte nem ismerek olyan ma élő festőművészt, aki megél abból, amihez egyébként ért, amiért egyébként hosszú éveket tanult, próbálkozott, fejlődött. Ha véletlenül valaki megél belőle, akkor pedig azt mondják, hogy sikerhajhász, nem is igazi művész.Ugye milyen furcsa lenne, ha ezt hallanánk:
„Ez egy olyan tehetséges orvos! És miből él?”
És hogy meglepődnénk, mondjuk egy ilyen választól:
„Éjszakánként szenet lapátol és abból tartja fent magát, így nappal nyugodtan tud hobbyjának áldozni és epeműtéteket hajt végre.”
De ha azt mondanám, (de nem mondom, mert nem igaz) hogy az egyébként hasonlóan 8 év szakmai képzésben résztvevő képzőművész szénlapátolásból él, akkor nem is lepődne meg senki. Legfeljebb megkérdeznék, hol van ez a remek munkalehetőség… Álszentek vagyunk, a szegény, éhhalál szélén billegő művész operából, irodalomból, képzőművészetből, bárhonnan. Ezt a képet látjuk és szeretjük látni. Nem tartjuk a művész alkotását munkának, amit meg kell fizetni, csak hobbynak, amiért - esetleg - némi szponzori alamizsnát kaphat. Ha elindul a BPIX, a digitális festészet népszerűsítésén kívül, azt hiszem, népszerűsíteni fogjuk azt is, hogy a festészetet ugyanúgy „munkaként” értékeljék, mint amikor egy színművész fellép, vagy egy operatőr végigdolgozik egy filmmel több száz órát.Még egy kérdés, amire nem hiszem, hogy el fog hangzani válasz:
„Hány jó verset kell egy költőnek megírni ahhoz, hogy egysoros alkotását is versnek ismerjék el?”
(Lásd: Weöres Sándor Tojáséj)
Mivel a világ kerek, ha megválaszolja valaki, akkor elvonatkoztathatunk így is:
„Hány tájképet kell egy festőnek megfesteni ahhoz, hogy egy ecsetvonását is festmények ismerjék el?”
Most divat klubokat szervezni.
Esetleg szervezzünk BPIX klubot a digitális festészet elismertetéséért?
Csatlakozni vágyó van?
E-mail cím lentebb….
Ps: egyébként nem szénlapátolásból él, tanít. Ezt még elfogadja a közízlés is.....

ÉS VÁRJUK A VÉLEMÉNYEKET, TANÁCSOKAT!

(E-mail címünk: info@splitdeco.hu)
.

Dac a Ráday utcában - Netregény 3.

3. fejezet: 2009.02.14.

Valentin, vagy ahogyan régebben mondtuk Bálint napja. Előtte péntek 13. Előtte csütörtök 12. amikor is Orgoványi Gábor és Selmeczi Zsuzsanna kiállításának megnyitója sikeresen lezajlott a Pincegalériában. Ilyen sorozat mindenképpen szerencsét kell, hogy jelentsen. A BPIX tervezett életével kapcsolatban az utóbbi napok egyértelműen meghatározók voltak. Kezdjük 12-ével: a kiállítás megnyitóján kívül még egy igen fontos dolog történt: reggel megkaptuk Zács András építészirodájától a BPIX látványterveit. Lélegzetelállító!
Most csak egy, no mondjuk inkább 2 látványt gyorsan bemutatunk:








Kétszintes álom, belül galériával és rengeteg fénnyel! A hatalmas üvegfelület mögött jobbra a bemutató műhely, balra a kiállítóterem, az emeleten raktár, iroda és öltöző. A nyers tégla oszlopok az üveg mögött, a nyers beton padló, belerajzolt élet mindenkit magával ragadott.A megnyitón bemutattuk a közönségnek a terveket. Hatalmas sikert aratott. A több mint egy méter hosszú plakátot kint is hagytuk a Mester utca 5-ben, aki szeretné, megnézheti. (És a kiállítást is.....) Elmondtuk, hogy májusban már a BPIX-ben várjuk a vendégeinket. Ha addigra összejön minden.13-án pénteken mindenki ellenőrizte az internetes lottóját. És Árpi NYERT!!!!!!!!!!!!!! Ötszáz forintot. Minek utána megállapítottuk, hogy ez nem lesz elegendő rendelkezésre álló forrásaink kiegészítésére és a BPIX kialakítására, komolyabb munkához fogtunk. Feladat a következő:1. Feltárni minden pályázati lehetőséget.2. Feltárni mindenkit, aki esetleg tud a pályázati lehetőségekről.Ha valaki olvas minket és tud ilyet, most szóljon! Nagyon kérjük! A péntek 13. jó nap volt: igaz a BPIX még csak romokban, de igen kedvező feltételekkel sikerült elintéznünk a szerződést a bankkal, hogy lehessen nálunk fizetni bankkártyával, akár interneten keresztül is. Rosszul vagyok, amikor a közszolgálati rádió valami álszemérmes reklámmentességre hivatkozva kihagyja a szövegből a cég nevét, ha valaki megdicsérne egy partnert, szolgáltatót, ahol jól bántak vele. Akkor pedig, amikor egy zsivány, csaló cégről van szó, ugyanezen reklámmentességre hivatkozva (jujjj nem mondhatjuk ki a bolthálózat nevét, ahol romlott terméket árulnak, igaz, hogy már az ÁNTSZ is bejelentette....) nem adják meg azt a felvilágosítást, aminek alapján elkerülhetnénk, hogy mi is a hálójukba kerüljünk.Tehát kimondom: a CIB bank internetes fizetési felületét és kártyás fizetését fogjuk használni, mert: nagyon előzékenyek voltak, azonnal tudtak megoldást az általunk felvetett problémára, nagyon előnyös feltételeket adtak meg nekünk és mert mindenkitől kifejezetten jó véleményt hallottunk a rendszerükről.Közben elkészült az éves munkatervünk is, délután egyeztettük. Röviden összefoglalva:
* 2009. április vége: Felújítás befejezése, Digital Art Catalogue indítása

* 2009. május eleje: a BPIX megnyitása SplitDecoLive élő digitális festészeti bemutatóval

* 2009. május közepe: BPIX 2009 Nemzetközi Digitális Képzőművészeti Pályázat meghirdetése

*2009. június: Orgoványi Gábor: Mogyeszt Muszorgszkij és a fraktálok című SplitDeco kiállítása

* 2009. augusztus: a BPIX 2009 verseny győztesének önálló kiállítása
Közben 2009 májusától decemberéig havonta egy-egy bemutató előadás, ahol az érdeklődők a gyakorlatban ismerhetik meg a digitális festészeti technikákat, a művésznyomatok készítését.És persze még több apró program, többek között 2 új, lenyűgözően érdekes kiállítás a felsoroltakon kívül, de ezekről bővebb infó később... Hogy tetszik?



.... ÉS VÁRJUK A VÉLEMÉNYEKET, TANÁCSOKAT!

(E-mail címünk: info@splitdeco.hu)
.

SZAVAK KÉPMÁSAI - KÖLTÖTT FESTŐK



SZAVAK KÉPMÁSAI - KÖLTÖTT FESTŐK - kiállítás a Ferencvárosi Pincegalériában
.

Dac a Ráday utcában - Netregény 2.

2. fejezet: 2009.02.05.

A mai nap igazán izgalmas volt, egyrészt mert végignéztünk-másztunk egy romos pincét, másrészt mert néhányunk lelke rommá vált. Ez utóbbi regenerálódik, no de a pince?!
A pince helyileg a Rádayban, alattunk van. Amikor a tervlapon láttuk, felcsillant a szemünk: íme a terjeszkedési lehetőség! Később (amikor már bizonyítottunk) megpályázzuk a pincét, és így kétszintes, nagyon eredeti és kezdeti 500 m2-es elképzeléseinkhez közelítő méretű BPIX lesz. No ez volt az elképzelés, a mai bejárás pedig a rideg valóság. Vastag falak, elhanyagolt picerekeszek, amelyekben valamilyen oknál fogva mindenki szemetet tárol (vajon miért nem dobják ki a tulajdonosok egy lomtalanítás során a zsákokba rakott törmeléket, kiégett neoncsövet?). Lehangoló, hideg, elhanyagolt, de minden ajtón nagy lakat! A tulajdont védeni kell (úgy tűnik gondozni nem)! A kétszintes BPIX - még ha minden egyes pincerekesz-tulajdonos hozzájárulna is -, műszakilag úgy tűnik nem jöhetne létre. Nem baj, ez úgy is távlati terv, koncentráljunk a jelenre. Ellenőriztük a villanyórát: igen, ez alkalmas lesz, hogy kis kedvencünket Konit (hivatalos nevén Canon iPF8000 típusú nagykapacitású nyomtatót) átköltöztessük ide, persze a felújítás után. Koni mindent tud, amivel egy művésznek segítséget és alkotói szabadságot lehet adni. Van neki 30720 db fúvókája, és úgy, de úgy tud vászonra festeni (pontosabban nyomtatni), hogy az ember lélegzete eláll. Aki már állt úgy egy nyomtató előtt, hogy várta a saját alkotása, festménye megjelenését, az el tudja képzelni. Már az előkészület is, a profil kiválasztása. A töprengés, mi lenne a jobb, a vászon simogatása, kiválasztása. Aztán a próbanyomatok, amikor az alkotó (ideges művészlélek) ki-be rohangál az ajtón, hogy a napvilágnál is ellenőrizze a 20 cm-es próbanyomatokon, valóban a lelki szemei előtt lebegő színek realizálódtak a vásznon?Aztán a döntés: igen, ez a színprofil az enyém! Mentsük el az örökkévalóságnak, és gyerünk, induljon élesben a nyomtatás! Zizeg, dalol, susog, suhan... Tudjuk, műszaki közelítésből most egy 2400 x 1200 dpi felbontású nyomat, azaz giclée készül. Magunk között szólva pedig valóra válik, beteljesül az alkotás. Nálunk mindig nagyon soká tart a művészi nyomat készítése, pontosabban az előkészítése. A műszakis (Árpi) és a művész (Orgó) néha órákon át válogatnak a profilok között. Ez különösen akkor izgalmas, amikor másik művész hozza be hozzánk a digitális képét, hogy nyomtassuk ki. Fél óra múltán már a digitális művészet gyökereinél, a mai kor digitális nagyjainál tartunk.Egy rendes szolgáltatónál ennyi idő alatt már a számlaadáson is túl kellene esni. Nálunk ez inkább "szakmai fórum" ahová azért (is) jönnek a művészek, mert olyan jól el lehet beszélgetni. Ha egyszer elkészül a BPIX, ezt mindenképpen szeretnénk megtartani.
Ez itt Koni (pontosabban az egyik ikertestvére, mert Koni most kis helyen van, nincs rá ilyen szép rálátás):


.

Dac a Ráday utcában - folytatásos netregény, 1. fejezet

Dac a Ráday utcában

Mindig is ide vágytunk! És most megkaptuk a lehetőséget - 2009.01.13-án. De ez nem péntekre esett. Magunk sem hittük, pedig 2008.12.03-án a Ferencvárosi Önkormányzat Képviselőtestülete már döntött az ügyben. Nekünk ítélte akkor és most pedig aláírtuk a szerződést. Szerződést 67m2 bérleti jogára, 10 éven keresztül, kulturális célra Budapest kulturális szívében, a Ráday utcában. Hihetetlen öröm, aztán hihetetlen szorongás, az egész csapat ezt érzi. A tények: Kicsi, összesen 67m2, mi pedig 500m2-nyi terveket dédelgettünk - nem baj, mert mi megmutatjuk, hogy kis helyen is lehet maradandót alkotni! Romos, az ablakokon fütyül a szél, a plafon alól szigetelőanyag kandikál ki - nem baj, mert nem kell semmit lerombolni, bátran lehet újjáépíteni! Semmi nincs benne, se villany, se gáz, se fűtés, csak víz és az is a falban: felázás formájában - nem baj, ezt legalább már nem kell bevezettetni! Nem is a Ráday utcában van, csak a címe az - nem baj, a lényeg az, hogy a Rádayból oda lehet látni! A nap csak akkor süt be, ha a szemközti ablakról idetéved - nem baj, de a miénk! Ötletünk, energiánk lendületünk van, meg akarjuk mutatni, mire vagyunk képesek. Sőt, meg akarjuk mutatni, hogyan vagyunk képesek.... Illetve pontosítsunk: sok ötletünk van, de mindegyik közös vonása, hogy drága, energiánk tényleg van, egy hét alatt sikerült elintézni, hogy lett villanyóránk, sőt egy vízmérőnk is (lehet, hogy ezzel már mérni tudjuk a falban csordogáló vizet is?) a lendület megvan, az összes barátnak elmondtuk, de mindegyik kissé sajnálkozva gratulált: szép és nemes terhet vettetek a nyakatokba, de miből fogjátok életre kelteni ezt a romhalmazt? A lendület még akkor is tart! Koncepciót szülünk, a pályázatunk részleteit bontogatjuk ki, amivel elnyertük az Önkormányzattól az ingatlan bérleti jogát. Most már nem álom, hanem megvalósítandó terv minden egyes mondat, amit ott leírtunk. Munkatervet készítünk a 2009-es évre. Közben persze lebontjuk a várpalotai kiállítást és készülünk a Pincegalériába. Esténként - éjszakánként e-mailben cseréljük ki gondolatainkat, mit és hogyan kellene csinálni. Eldöntöttük, mindenki (már aki most a képernyővel szemben ül és olvassa sorainkat) számára megmutatjuk hogyan csináljuk és kikérjük a véleményét. Több szem többet lát. A jó tanács többet ér néha a pénznél. HAHÓ!!!! Kedves Olvasó! A véleményét szeretnénk kérni!! A jó tanácsát szeretnénk kérni!! Megnyitjuk az ötletládát, ahová várunk minden hozzászólást!

(E-mail címünk:
info@splitdeco.hu)

BPIX és DAC
A kiindulási állapot:

Kezdjük a Ráday utcai történetet - ilyen volt/van, 2009. január 13-án:



A cél adott: itt kiállítótermet kell nyitni 2009 áprilisára, esetleg májusára! De nem egy akármilyen kiállítótermet: ez egy többfunkciós képzőművészeti alkotóműhely lesz; egy olyan digitális alkotó centrum, amely megismerteti a látogatókat a digitális festészeti technikákkal és bemutatja az ezzel a technikával alkotó hazai, valamint külföldi kortárs festőművészeket.
Kiállítóterem lesz, bemutató műhely lesz, szakmai fórum lesz, hazai és nemzetközi digitális művészeti fesztiválok, pályázatok, versenyek kiinduló pontja lesz. NEVE lesz és neves lesz: BPIX lesz, digitális alkotócentrum Budapest szívében, a IX. kerületben.
1. lépés: 2009. január 24. A funkciókat meghatároztuk kedves barátunk, Zács András építész hihetetlen lelkesedéssel nekilátott a 67m2-ből legalább 120-at varázsolni, papíron. Galéria (ahol még az iroda is elfér), üvegfelületek (hogy kitáruljon a tér), fények (ha már a nap nem süt be, akkor reflektorból), nyerstégla felületek (levakarni a lehámlott vakolatot mégis olcsóbb, mint kijavítani), kispatak (mint vízelvezetés), ötletek, ötletek, ötletek.
Ha elkészül a terv, lesz költségvetés is. Ettől tartunk, de igyekszünk nem erre koncentrálni.

ÉS VÁRJUK A VÉLEMÉNYEKET, TANÁCSOKAT!

(E-mail címünk:
info@splitdeco.hu)
forrás:
http://www.splitdeco.hu/
.
.